![](/Katana/Iaido_Japan_master.jpg)
Історично, роль попередника іайдо - іайдзюцу, - у навчанні самурая зводилася до двох основних ідей: По-перше, дати йому можливість займатися з справжнім мечем (сінкен) без побоювання завдати непоправних каліцтва своєму партнеру або, гірше того, вчителю, і, по-друге, прищепити йому навички дій у тих ситуаціях, коли необхідно несподівано атакувати або захищатися, не маючи можливості заздалегідь витягти меч з піхов. Таким чином, іайдзюцу було допоміжної дисципліною по відношенню до кендзюцу - власне мистецтва фехтування на мечах.
У сучасних умовах володіння мечем втратило своє прикладне значення і стало долею порівняно невеликої групи шанувальників цієї майстерності. Серед них є ті, хто робить упор на вивчення практичних способів ефективного вилучення меча з піхов (вони зазвичай воліють називати те, чим займаються, іайдзюцу або Баттодзюцу), інші ж вважають за краще бачити в ньому шлях до самовдосконалення через вивчення можливостей свого тіла, І меч для них відіграє лише роль інструмента на цьому шляху. Іайдо саме по собі надає можливість і для того, і для іншого, і кожен хто займається може сам вирішити, що є для нього найважливішим.
У перекладі з японської іайдо - шлях іай; у свою чергу іай - миттєвий удар мечем з піхов, швидка нейтралізація противника (як правило - вбивство) і вкладання меча назад у піхви. Іайдока, що практикується з катаною, прагне контролювати в першу чергу себе, а не свого супротивника. Мистецтво іайдо представляє собою вивчення і виконання уявних битв (ваза) без фактичного присутності партнера. Існують різні бойові напрямки, які включають у себе ваза з одним і більше уявними опонентами, а також варіації контактних боїв з використанням тренувального меча: боккен, іайто. Кожен бій характерний наявністю катани, спочатку прихованої в піхвах. Підвищена концентрація і багата уява є невід'ємними характеристиками кожного, прагне осягнути науку іайдо. Для ефективного ведення бою необхідно дотримувати правильне положення тіла, виконувати коректні руху, вміти застосовувати секрети захоплення рукоятки катани і точно наносити ріжучі удари.
Іайдока вивчає варіації ведення бою, що починається з раптової атаки, де відбиття агресії відбувається швидше будь-якого руху нападника. У іайдо немає зайвих рухів. Кожна дія несе свій сенс. Техніки боїв, як правило, прості і природні. Тренування вимагають не тільки фізичної, але також розумової та інтелектуальної віддачі. За сотні років розвитку іайдо передавалося від покоління до покоління і за 450 років практично не змінилося в своїх основах. Володіють основами іайдо здатні відхилити атаку і раптово атакувати першими.
![](/Katana/iaido5.jpg)
![](/Katana/iaido4.jpg)
Більшість істориків сходяться на думці, що назва Ейсин Рю походить від назви глави сьомого покоління - Хасегава Тікараносуке Ейсин. Тільки після дванадцятого покоління іайдо розгалузилася на два різних напрямки: Напрямок, що веде до Сайто Іямау (глава вісімнадцятий покоління стилю Мусо Синден), і напрямок, що веде до вищезазначеного Ікеда Такасі Сейко. Існує ряд інших, менш відомих і рідше практикуються форм іайдо, що беруть свій початок від Хаясидзаки Дзінсуке. На сьогоднішній день близько трьох тисяч учнів практикують Ейсин Рю в Японії. Асоціація Традицій Ейсин Рю та Федерація іайдо Японії розвивають і фінансують стиль Ейсин, влаштовуючи змагання та показові виступи по всьому світу.
Іай-дзюцу (мистецтво блискавичного вихоплювання меча)
Слід розрізняти іайдо та іайдзюцу. Іайдзюцу - мистецтво миттєвого оголення меча, яке має суто практичну спрямованість, у той час як іайдо (особливо після Другої світової війни) багато в чому є дисципліною, покликаної виховувати дух. Первинно саме іайдзюцу (так, розділ іайдзюцу міститься в школі будзюцу Тенсин Сьоден Каторі Сінто-рю, заснованої в 1447 році). Іайдо ж - це шлях самовдосконалення шляхом виконання технік іай.
Іай-дзюцу, або мистецтво виймання меча з піхов, дало бусі можливість перемоги над проявами грубого насильства. Це мистецтво принципово розраховане на захист, для якого використовується техніка роботи мечем, що швидко дістається з піхов. Технічна система іай-дзюцу дозволяє діяти в умовах ситуації, створеної нападаючим. Проте, критерії для визначення нападаючого достатньо розтяжимі, що засноване на феномені кобо-іті, тобто принциповій нероздільності нападу і захисту, що проявляються одночасно в потрібний момент, який вгадується майстром іай-дзюцу. На відміну від кендзюцу, техніку іай-дзюцу відпрацьовують в основному в одиночних формальних вправах, що зазвичай починаються з положення неготовності до поєдинку.У школі Тенсин Седен Каторі Синто Рю існують два положення для виконання іай-дзюцу – сидячи на одному коліні (іай-госи) і стоячи.
У іай-дзюцу виділяють чотири стадії руху меча:
- нукицуке, або діставання з піхов
- киріцуке, або рубаючий удар (серія ударів)
- тібурі, або струшування крові з леза
- ното, або повернення меча в піхви
ІАЙ-ДЗЮЦУ Каторі Синто-рю складається з:
- Омоте но іай – 6 ката - відкритий розділ
- Таті-іай – 5 ката
- Гокуі-но іай – 5 ката
Омоте но іай – (Відкритий або зовнішній розділ Іай, з колін)
- Кусанаги-но кен (Меч Кусанаги – ріжучий траву - тут вказується на точку в нижній частині гомілки, яка є точно на тій висоті на якій меч повинен зробити поріз. Це нагадує зрізання трави)
- Нукицуке-но кен (Вихопити меч і колоти)
- Нукиуті-но кен (Вихоплювання і удар мечем)
- У-кен (Рух з мечем вправо)
- Са-кен (Рух з мечем вліво)
- Хаппо-кен (Рух мечем на 8 сторін)
Майстер меча постійно повинен бути готовим зробити удар в будь-якому напрямку при цьому постійно контролюючи свій центр.
Таті-іай – (Іай на ходу, стоячи)
- Юкіай-гяку-нуки-но таті (Крок назад і поріз вперед. Вихоплення меча рукою, різноіменній впереді стоячій нозі, при зутрічі на ходу)
- Дзенго-тідори-но таті (Зігзаг до і після) - В цій ката є деякі приховані деталі, наприклад удар піхвами і можливість використання меча як зеркала.
- Юкіай-міги-тідори-но таті (Зігзаг вправо при зустрічі на ходу)
- Гяку-нуки-но таті (Оголення меча зворотнім хватом. Вихоплення меча рукою, різноіменній впереді стоячій нозі)
- Нукиуті-но таті (Вихоплення і удар мечем)
Гокуі но іай – (Закритий розділ Іай, з колін)
- Кумі гірі но кен (Розрізання хмар).
В Каторі Синто Рю головний вчитель часто має надприродні здібності. І одним з його обов'язків є виганяння духів. В Синто релігії вірять, що людина (особливо молода жінка) може бути захоплена духом лисиці. Це називається Кіцуне цукі. Закликаючи Богів Камі та здійснюючи не справжню атаку на жінку в якій посилився дух, цього духа можна вигнати. - Хангецу но таті (Меч півмісяця)
В деяких традиційних школах використовують відбиття сонця від меча, щоб засліпити свого ворога. Також в цій каті застосовуються сильні рухи ухилянь з лінії атаки. - Муі уті но кен (Техніка одного меча)
- Ну ні но кен (Техніка двох і більше мечів)
- (Іссінто но кен ?) Сейган но таті (Прямо в очі)