Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
Понеділок
30.12.2024
16:46
| RSSГоловна | Іай-дзюцу
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1634

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

Іай-до (мистецтво блискавичного вихоплювання меча)

Іайдо (яп. 居 合 道?) - Це мистецтво раптової атаки чи контратаки з використанням японського меча (катана). На відміну від кендо, тут вивчається не фехтування, а саме миттєве вбивство супротивника із спочатку захованим лезом. Під "миттєвим вбивством" розуміється швидке оголення меча з подальшим нанесенням удару, при небезпеці, наприклад, коли сидить попереду людина, з якою іайдока п'є чай, проявляє ознаки агресії, або ж береться за меч. Також у цьому виді фехтування немає обладунків, як в кендо: захисного шолома, жилета і рукавичок.

 Історично, роль попередника іайдо - іайдзюцу, - у навчанні самурая зводилася до двох основних ідей: По-перше, дати йому можливість займатися з справжнім мечем (сінкен) без побоювання завдати непоправних каліцтва своєму партнеру або, гірше того, вчителю, і, по-друге, прищепити йому навички дій у тих ситуаціях, коли необхідно несподівано атакувати або захищатися, не маючи можливості заздалегідь витягти меч з піхов. Таким чином, іайдзюцу було допоміжної дисципліною по відношенню до кендзюцу - власне мистецтва фехтування на мечах.

 У сучасних умовах володіння мечем втратило своє прикладне значення і стало долею порівняно невеликої групи шанувальників цієї майстерності. Серед них є ті, хто робить упор на вивчення практичних способів ефективного вилучення меча з піхов (вони зазвичай воліють називати те, чим займаються, іайдзюцу або Баттодзюцу), інші ж вважають за краще бачити в ньому шлях до самовдосконалення через вивчення можливостей свого тіла, І меч для них відіграє лише роль інструмента на цьому шляху. Іайдо саме по собі надає можливість і для того, і для іншого, і кожен хто займається може сам вирішити, що є для нього найважливішим.

 У перекладі з японської іайдо - шлях іай; у свою чергу іай - миттєвий удар мечем з піхов, швидка нейтралізація противника (як правило - вбивство) і вкладання меча назад у піхви. Іайдока, що практикується з катаною, прагне контролювати в першу чергу себе, а не свого супротивника. Мистецтво іайдо представляє собою вивчення і виконання уявних битв (ваза) без фактичного присутності партнера. Існують різні бойові напрямки, які включають у себе ваза з одним і більше уявними опонентами, а також варіації контактних боїв з використанням тренувального меча: боккен, іайто. Кожен бій характерний наявністю катани, спочатку прихованої в піхвах. Підвищена концентрація і багата уява є невід'ємними характеристиками кожного, прагне осягнути науку іайдо. Для ефективного ведення бою необхідно дотримувати правильне положення тіла, виконувати коректні руху, вміти застосовувати секрети захоплення рукоятки катани і точно наносити ріжучі удари.

 Іайдока вивчає варіації ведення бою, що починається з раптової атаки, де відбиття агресії відбувається швидше будь-якого руху нападника. У іайдо немає зайвих рухів. Кожна дія несе свій сенс. Техніки боїв, як правило, прості і природні. Тренування вимагають не тільки фізичної, але також розумової та інтелектуальної віддачі. За сотні років розвитку іайдо передавалося від покоління до покоління і за 450 років практично не змінилося в своїх основах. Володіють основами іайдо здатні відхилити атаку і раптово атакувати першими.

 Один з найпоширеніших стилів іайдо, що практикується в Японії - стиль Мусо Дзікіден Ейсин Рю. У перекладі з японської - «доступний, відкритий для вивчення істинний Ейсин стиль». Ейсин Рю заснований більше 450 років тому і є другим найдавнішим видом японських бойових мистецтв. Хаясидзаки Дзінсуке Мінамото-но Сигенобу (1546-1621), який проживав в окрузі Канагава (нинішня назва), відомий як засновник Ейсин Рю та іайдо в цілому. Незважаючи на масу легенд і переказів, пов'язаних з життям Хаясидзаки, точно встановлено, що він виріс у атмосфері часів ворожнечі феодальних кланів. У ранньому дитинстві він переїхав в округ Ямагата, де почав вивчати всілякі бойові мистецтва. Існують свідчення про те, що, розвиваючись фізично, Хаясидзаки одночасно розвивався духовно, намагаючись шляхом медитацій і молитов відкрити найефективніший метод використання катани в бою. За своє життя він зумів створити і розробити бойовий стиль використання японського меча, який був названий Сіммей Мусо Рю («божественно натхненний, не має подібних»). Напрямок іайдо, розроблене Хіясідзакі, відоме під багатьма іменами. Його стиль став основою для двох найбільш поширених стилів, нині відомих як Ейсин Рю та Мусо Синден Рю. З тих пір, протягом століть, іайдо змінювалося і розгалужується за рахунок нововведень вчителів, що тренують своїх учнів. Незважаючи на різні техніки і тактики, Ейсин Рю є незмінною основою, завдяки якій іайдо отримало свій розвиток аж до сьогоднішнього дня. В даний час Ікеда Такасі Сейко, що отримав визнання свого попередника Фукуі Тора соке (вчитель), відомий як займає головну позицію в іайдо. У 1978 році після перерви з 1938 року в СРСР з'являються джиу-джитсу, кобудо і іайдзюцу (іайджітсу, іайдо). Одним з перших популяризаторів іайдзюцу в СРСР і Росії був І. Б. Ліндер. Ще в СРСР було акредитовано перше представництво японських організацій, що практикують мистецтво іайдзюцу / іайдо. Пізніше акредитація була підтверджена в 2009 році у зв'язку зотриманням іайдзюцу / іайдо нового статусу в Росії. (Документи з акредитації див. в нижній частині статті).

 На сьогодні в різних регіонах Росії існує достатня кількість кваліфікованих майстрів і наставників, які мають стійкі контакти з відомими японськими майстрами різних стилів і шкіл іайдзюцу, іайдо, Баттодзюцу. Багато хто з майстрів, що викладають стародавнє мистецтво володіння мечем, мають особисті повноваження представляти різні школи та стилі своїх наставників із різних префектур Японії. Дуже багато подвижників цього древнього мистецтва регулярно проходять стажування і здають кваліфікаційні іспити безпосередньо у керівників та провідних наставників в Японії, запрошують своїх вчителів для проведення заходів у регіонах Російської Федерації, Що сприяє подальшому розвитку іайдзюцу (іайдо) і підвищує інтерес до цього унікального культурного явища. У рамках міжнародної тенденції до проведення чемпіонатів з техніки іайдзюцу (іайдо) ряд представників російських федерацій бере участь у міжнародних чемпіонатах з іайдо на рівні чемпіонатів Європи, світу, відкритих чемпіонатах Японії і т.п. заходах, представляючи російські школи іайдзюцу (іайдо), поряд з кендо та іншими видами бойових мистецтв. У ряді клубів, асоціацій і федерацій іайдзюцу (іайдо) розвивається не тільки як самостійний і самодостатній вид традиційного бойового мистецтва, але і практикується в комплексі з техніками кобудо, джиу-джитсу (дзю-дзюцу), айкідо, дзедо, карате, Що також не є рідкістю в багатьох школах традиційних японських бойових мистецтв і вітається поруч японських наставників. Тим не менш іайдзюцу (іайдо) є формою самостійного традиційного бойового військового мистецтва Японії і включає в себе величезний культурний, естетичний, філософський, психологічний, фізичний, педагогічний та безліч інших пластів, Створених і розвинутих десятками і сотнями поколінь справжніх майстрів і наставників.

 Більшість істориків сходяться на думці, що назва Ейсин Рю походить від назви глави сьомого покоління - Хасегава Тікараносуке Ейсин. Тільки після дванадцятого покоління іайдо розгалузилася на два різних напрямки: Напрямок, що веде до Сайто Іямау (глава вісімнадцятий покоління стилю Мусо Синден), і напрямок, що веде до вищезазначеного Ікеда Такасі Сейко. Існує ряд інших, менш відомих і рідше практикуються форм іайдо, що беруть свій початок від Хаясидзаки Дзінсуке. На сьогоднішній день близько трьох тисяч учнів практикують Ейсин Рю в Японії. Асоціація Традицій Ейсин Рю та Федерація іайдо Японії розвивають і фінансують стиль Ейсин, влаштовуючи змагання та показові виступи по всьому світу.


Іай-дзюцу (мистецтво блискавичного вихоплювання меча)

Слід розрізняти іайдо та іайдзюцу. Іайдзюцу - мистецтво миттєвого оголення меча, яке має суто практичну спрямованість, у той час як іайдо (особливо після Другої світової війни) багато в чому є дисципліною, покликаної виховувати дух. Первинно саме іайдзюцу (так, розділ іайдзюцу міститься в школі будзюцу Тенсин Сьоден Каторі Сінто-рю, заснованої в 1447 році). Іайдо ж - це шлях самовдосконалення шляхом виконання технік іай.

Іай-дзюцу, або мистецтво виймання меча з піхов, дало бусі можливість перемоги над проявами грубого насильства. Це мистецтво принципово розраховане на захист, для якого використовується техніка роботи мечем, що швидко дістається з піхов. Технічна система іай-дзюцу дозволяє діяти в умовах ситуації, створеної нападаючим. Проте, критерії для визначення нападаючого достатньо розтяжимі, що засноване на феномені кобо-іті, тобто принциповій нероздільності нападу і захисту, що проявляються одночасно в потрібний момент, який вгадується майстром іай-дзюцу. На відміну від кендзюцу, техніку іай-дзюцу відпрацьовують в основному в одиночних формальних вправах, що зазвичай починаються з положення неготовності до поєдинку.У школі Тенсин Седен Каторі Синто Рю існують два положення для виконання іай-дзюцу – сидячи на одному коліні (іай-госи) і стоячи.


У іай-дзюцу виділяють чотири стадії руху меча:

  • нукицуке, або діставання з піхов
  • киріцуке, або рубаючий удар (серія ударів)
  • тібурі, або струшування крові з леза
  • ното, або повернення меча в піхви
Кожній з цих стадій повинна відповідати ефективна дія, а всі вони повинні при виконання з'єднуватися в єдине ціле при обов'язковому незмінному прояві дзансин.





ІАЙ-ДЗЮЦУ Каторі Синто-рю складається з:

  • Омоте но іай – 6 ката - відкритий розділ
  • Таті-іай – 5 ката
  • Гокуі-но іай – 5 ката 


Омоте но іай – (Відкритий або зовнішній розділ Іай, з колін)

  1. Кусанаги-но кен (Меч Кусанаги – ріжучий траву - тут вказується на точку в нижній частині гомілки, яка є точно на тій висоті на якій меч повинен зробити поріз. Це нагадує зрізання трави)
  2. Нукицуке-но кен (Вихопити меч і колоти)
  3. Нукиуті-но кен (Вихоплювання і удар мечем)
  4. У-кен (Рух з мечем вправо)
  5. Са-кен (Рух з мечем вліво)
  6. Хаппо-кен (Рух мечем на 8 сторін)
    Майстер меча постійно повинен бути готовим зробити удар в будь-якому напрямку при цьому постійно контролюючи свій центр.


Таті-іай – (Іай на ходу, стоячи)

  1. Юкіай-гяку-нуки-но таті (Крок назад і поріз вперед. Вихоплення меча рукою, різноіменній впереді стоячій нозі, при зутрічі на ходу)
  2. Дзенго-тідори-но таті (Зігзаг до і після) - В цій ката є деякі приховані деталі, наприклад удар піхвами і можливість використання меча як зеркала.
  3. Юкіай-міги-тідори-но таті (Зігзаг вправо при зустрічі на ходу)
  4. Гяку-нуки-но таті (Оголення меча зворотнім хватом. Вихоплення меча рукою, різноіменній впереді стоячій нозі)
  5. Нукиуті-но таті (Вихоплення і удар мечем)


Гокуі но іай – (Закритий розділ Іай, з колін)

  1. Кумі гірі но кен (Розрізання хмар).
    В Каторі Синто Рю головний вчитель часто має надприродні здібності. І одним з його обов'язків є виганяння духів. В Синто релігії вірять, що людина (особливо молода жінка) може бути захоплена духом лисиці. Це називається Кіцуне цукі. Закликаючи Богів Камі та здійснюючи не справжню атаку на жінку в якій посилився дух, цього духа можна вигнати.
  2. Хангецу но таті (Меч півмісяця)
    В деяких традиційних школах використовують відбиття сонця від меча, щоб засліпити свого ворога. Також в цій каті застосовуються сильні рухи ухилянь з лінії атаки.
  3. Муі уті но кен (Техніка одного меча)
  4. Ну ні но кен (Техніка двох і більше мечів)
  5. (Іссінто но кен ?) Сейган но таті (Прямо в очі)


Олег Почигайло © 2024 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz