Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
Субота
20.04.2024
01:09
| RSSГоловна | "Сін-гьо-со" маай
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1633

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

"Сін-гьо-со" маай - поняття про дистанцію

Три дистанції

Іссоку-ітто-но-Маай

  Маай "один крок - один удар" це фундаментальна дистанція в кен-дзюцу. Ви можете атакувати противника зробивши крок вперед, і навпаки уникнути атаки, зробивши крок назад. Ця дистанція варіюється в залежності від фізичних даних, навичок, спритності бійця, так що неможливо виміряти цю дистанцію точно. Кожна людина повинна знати або відчувати свою дистанцію "один крок - один удар" і вчитися виконувати техніки з таким Маай. 

Чікай-Маай

  Це близька дистанція, ближча ніж іссоку-ітто-но-Маай. Часом здається, що атакувати з такої дистанції легше, часто можна спостерігати у фехтувальників тенденцію входити на таку дистанцію і діяти на ній. Однак, якщо з такої дистанції ви виконаєте удар з великим кроком, то він буде завданий невірною частиною меча (мото-учі), а якщо не робити випад ногами, то удар відбувається тільки за рахунок рук і вийде занадто слабким. У кожному разі, він не буде відповідати вимогам до правильного удару. Тільки в тому випадку якщо супротивник у цей момент відступає назад удар може вийти досить хорошим. Дистанція цуба-зеріай (коли цуби мечів стикаються) це найкоротша дистанція поєдинку. 

То-Маай

Це більш довга дистанція ніж іссоку-ітто-но-Маай. Противник не може атакувати вас, але і ви не можете дістати його. Те, яким чином ви входите з дистанції то-Маай на дистанцію іссоку-ітто-но-Маай і реалізуєте тиск (семе) складає суть ментального і фізичного протистояння в  кен-дзюцу.


Сенс поняття син-гьо-со 

  Концепція сін-гьо-со походить від способів письма в китайській каліграфії. 

"Сін" означає прямолінійний стиль письма прямими штрихами. Якщо порівнювати зі стилями одягу, то це як формальний костюм. Такий стиль письма практикують з почуттям "прагнення до правильності" або визначеності. 


  "Гьо" в каліграфії означає курсив, напіврукописний стиль рухів кисті, коли символи зображуються у м'якій, текучій манері. В одязі це схоже на напівформальних стиль, наприклад, піджак без краватки. Це письмо з відчуттям, наближеним до стилю в звичайному житті. 

  Со" записують ієрогліфом "трава", і означає рукописний стиль. Символи пишуться з почуттям свободи і один штрих перетікає в інший. Це як повсякденний стиль в одязі. Лист в цьому стилі виконується з почуттям легкості і свободи, цей стиль вважається показником високого духовного рівня в традиційних мистецтвах Японії. 

  Такано Сасабуро одного разу описав три ката кодачі з Кендо-но-ката як послідовну ілюстрацію сенсу сін-гьо-со. Так, перша ката (8-ма в наборі з 10 ката кендо) Починається в безпечній стійці позбавленій вразливостей. До досягнення переломного моменту в ката, ні учтітачі ні сітачі не дозволяють собі пауз. Відбувається рішуча атака, і відповідь слідує негайно. У другій ката, сітачі спостерігає за діями і вадза учітачі, перш ніж нанести вирішальний удар. В третій ката сітачі приймає мукамае, нерегламентована вільну стійку, і, перш ніж перемогти, дозволяє учітачі зробити дві повноцінні атаки. 

 Сін-гьо-со в Маай 

  "Сін-но-Маай" це дистанція на якій вирішується питання життя і смерті. Тут немає часу обдумувати вадза. Противник повинен бути переможений негайно, не отримавши ніякого шансу.
В "гьо-но-Маай", взаємодіючи з противником, ми вибираємо оптимальну техніку і застосовуємо для перемоги найкращу вадза.
"Со-но-Маай" це дистанція до того як ми увійшли в "гьо-но-Маай", вона включає в себе "нескінченну різноманітність" технік, які можуть бути реалізовані. Це також дистанція для навчання, яка дозволяє партнеру першим починати атаки, чого зазвичай не можна допускати, якщо ми прагнемо до перемоги. Таким чином, Маай це не тільки фізична дистанція між бійцями, це також тонка психологічна дистанція, виражена в сін-гьо-со. 

"Точка перелому" (Саенто-но-курай)

  Поєдинок в кен-дзюцу починається не на дистанції іссоку-ітто-но-Маай, він не повинен представляти із себе обмін ударами на цій дистанції, також іссоку-ітто-но-Маай це не та дистанція де можна починати виконувати семе. Момент зближення з дистанції, коли ваші мечі не стикаються або ледь торкаються один одного (з дистанції на якій ви не можете дістати супротивника навіть зробивши крок), на дистанцію, коли кінчики мечів перетинаються (іссоку-ітто-но-Маай), вимагає граничної психічної та фізичної готовності, це ключовий момент, коли ви стежите за рухами противника. Цей процес зближення гранично важливий у  кен-дзюцу. Негіші Шінтаро, в лекції з теорії кендзюцу прочитаної в 1911 році, говорив про це так: 

  Зустрічаючись з противником, спершу ви приймаєте камае на "безпечній дистанції" (фахей-но-курай). На цій дистанції ваш удар не досягне мети, навіть якщо ви зробить крок вперед. Потім ви повинні вирішити: продовжувати прямолінійний рух або використовувати раптову атаку. Така раптова атака може бути різким стрибком вперед з атакою голови або рук, або ударом в корпус з втратою стійки і падінням на коліно, і т.п. Інший варіант слід вибрати, якщо вам важливий чесний поєдинок лицем до лиця: ви можете діяти в прямолінійною манері і прийти до "точки перелому". Зближення з "безпечної дистанції" до "точки перелому" це вірний шлях для розвитку вашого  кен-дзюцу. "Переломний момент" наступає коли кінчики мечів перехрещуються. Це межа, на якій ви можете атакувати або бути атакованим. Гранично ризикований, ключовий момент, повний психічної напруги (кі). Це як балансування чашки з водою на кінчику вашого меча - один невірний рух і вода пролита. "Безпечна дистанція" і "точка перелому" це два Маай - дистанції, з яких можна вивести безліч різних Маай.  
Звичайно, не можна утримати чашку з водою на кінчику меча, Негіші так описує стан непохитного духу, який дозволяє вам діяти в гранично напруженій ситуації. 

  Входячи з дистанції коли мечі не стикаються або ледь дотикаються, на дистанцію перетину мечів, в "точку перелому", ви долаєте, як правило, від десяти до п'ятнадцяти сантиметрів. В цей гранично напружений момент ви схильні коливатися і робити помилки. Тим не менш, дуже важливо, якою мірою ви здатні зберігати присутність духу, сприймати дії противника і виконувати належні техніки. Щоб справитися з цим завданням ви повинні знайти особливий життєвий шлях - і це кінцева мета кен-дзюцу.

Олег Почигайло © 2024 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz