Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
Четвер
25.04.2024
20:52
| RSSГоловна | Камае - теорія
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1633

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

Камае - теорія

Важливість постави в кен-дзюцу 

Постава (шісей) складає основу бойової стійки (камае). Вона повинна бути стабільною і збалансованою, без зайвої напруги в будь-якій або частині тіла. Ви повинні бути готові реагувати на рухи противника і діяти вільно. 

Правильне камае виникає з правильної постави і дозволяє рухатися раціонально. Іншими словами, правильна постава це точка відліку для всіх аспектів техніки кен-дзюцу, і кожен хто вивчає кен-дзюцу повинен вчитися зберігати правильну поставу. 

Рі (основа) кен-дзюцу проявляється в дзюцу (техніках), і точка відліку для дзюцу це постава. У цьому сенсі рі це фундамент, а дзюцу це будівля. Закладка фундаменту - ключовий момент спорудження будівлі, так само і з поставою в кен-дзюцу. 

Знаменитий довоєнний майстер кен-дзюцу Такано Сасабуро писав у своїй книзі, що правильна постава не тільки дозволяє вільно рухатися, але так само додає манерам фехтувальника елегантності і значності. 

"Стоячи навпроти противника переконайтеся, що ви бачите його цілком і створюєте враження ніби ви величезні як гора і у вас потужна, домінуюча стійка. Таку стійку слід підтримувати не тільки з мечем в руках, а й у повсякденному житті. Ваш стан свідомості виявляється в тому як ви тримаєте себе, і також всебічно впливає на вашу стійку. Якщо у вас неправильна стійка - значить те саме і з свідомістю. Якщо ваша стійка не домінує, ваша свідомість швидко ослабне. Якщо у вашому зовнішньому вигляді не вистачає гідності, то ви не зможете бути сильним і мужнім всередині. " 

Таким чином, як стверджує Такано, стійка тісно пов'язана як в зовнішніми так і з внутрішніми аспектами кен-дзюцу. 


"Непохитна" стійка 

Такано описує ідеальну стійку як "непохитну" (фудо). Це означає збереження міцного, стійкого положення незважаючи на дії противника. 

"Для стійки дуже важливо зберігати природне положення. Стійте прямо, стійко поставивши ноги, не дивіться ні вгору ні вниз, не нахиляйте голову в сторону. Якщо ваша голова рухається - ви не зможете спостерігати за рухами противника, а якщо ваша голова опускається - ви стаєте легкою мішенню. Розслабте плечі і руки, не випинайте груди, але розширте живіт. Не нахиляйтеся вперед і не напружуйте зворотний бік коліна ... "(Такано Сасабуро). 



Камае в класичних джерелах 

Ось кілька цитат про камае з класичних трактатів з бойових мистецтв. 

Го-рін-но-се: 

"В камае не повинно бути коливань. Як у захисті фортеці чи табору, ваша свідомість не повинно бути зім'ята атакою противника. " 

Іншими словами, здатність зберігати холоднокровність і зібраність перед лицем небезпеки відображається у вашій бойовій стійці. 

Гекікен Шинан: 

"Якщо уявити [камае] як замок, то коли внутрішні і зовнішні укріплення міцні, ви зможете спостерігати за рухами супротивника, і перемогти його звідки б він не атакував. Ви зможете використовувати праву і ліву руки по ситуації. " 

Кенпо Гекіші-рон: 

"Вода не має форми, але приймає форму ємності. Форма у фехтуванні подібна цьому. Коли новачок починає вивчати фехтування, він вчить певні стійки і виконує техніки з них. Однак, зрештою, камае перетворюється на щось, що не має форми. У різних школах використовується безліч камае: дзедан, чудан, сейган, гедан, вакі-камае, гяку-камае, Касумі, ін-но-камае і т.п. Ці всі камае вивчаються у відповідних школах, але в підсумку вони всі не мають форми ... Вадза виконана без думки - ось істинна вадза ... " 

Концепції, які лежать в основі камае 

Камае в кен-дзюцу включає в себе стан свідомості, дух, поставу і манеру поведінки притаманну бойовій ситуації. Так камае стає "бойовою позицією". Як у притчі про дерев'яного півня (міститься в даоському китайському збірнику III століття Чжуан-Цзи) * в своєму вищому прояві камае дає незворушність, здатну зробити дії противника повністю неефективними. 

* Цзи Сінцзи тренував бійцівського півня для чжоуского царя Сюаньвана.
Через десять днів цар запитав:
- Чи готовий півень до бою?
- Ще ні. Поки самовпевнений, даремно хизується.
Через десять днів цар знову поставив те ж питання.
- Поки що ні. Ще кидається на кожну тінь, відгукується на кожен звук.
Через десять днів цар знову поставив те ж питання.
- Майже готовий. Чи не стривожиться, нехай навіть почує іншого півня. Поглянь на нього - наче вирізаний з дерева. Повнота його властивостей досконала. На його виклик не посміє відгукнутися жоден півень - повернеться і втече.


Камае включає в себе як нематеріальний психологічний налаштування, так і відчутний фізичний стан. При достатньому рівні розвитку необхідність будь-яких зовнішніх проявів може відпасти. На такому рівні, досить проявити ментальний стан готовності, що дозволяє зробити необхідну дію в будь-який момент. Таким чином, як написано у наведеній вище цитаті, "по суті камае не має форми" і "камае це щось, що ви проявляєте у відповідь на форму противника і можете змінити по своєму бажанню". 

Таким чином, використання фіксованих форм, насправді, працює проти фехтувальника. Однак, важливо пам'ятати, що це ідеал, і ті хто вивчають кен-дзюцу повинні пройти етап запропонованих технікою форм щоб досягти необхідного рівня розуміння. Простіше кажучи, для обопільного розвитку навичок необхідно діяти в рамках певної структури. 


Основний сенс камае 

Наступні чинники є основоположними в камае: 

    Протиборчі сторони ведуть двобій волі.
    Якщо поєдинок йде на рівних (50:50) - протистояння заходить в тупик.
    Коли баланс зміщується на користь однієї сторони (60:40 або 70:30) з'являється можливість виконати техніку.

Таким чином, вдосконалення камае є наріжним каменем кен-дзюцу та еквівалентне "єдності свідомості, духу і техніки" (син-ки-рьоку-ічі). Семе-ай (пошук вразливостей) означає пошук виходу з паритету 50:50. Справді, напруга в кендо народжується з зіткнення волі в камае, з спроби зламати паритет за допомогою семе-ай, і це далеко від простої спроби "заробити очко". Іншими словами, це зіткнення волі - той самий момент, де те що ми робимо або перетворюється в кен-дзюцу, або вироджується в щось інше, і це основний сенс камае. 


Камае і процес удару 

Процес удару в кен-дзюцу може бути розділений на наступні фази: Початок (камае) - Розвідка (Семе-ай) - Ініціація - Продовження - Контакт - Завершення (Дзансін). 

Головна мета удару - потрапити правильною частиною меча під правильним кутом. Щоб досягти цього всі фактори проміжних фаз, такі як траєкторія удару і т.п., повинні бути правильно дотримані, що, в свою чергу, вимагає правильної фази ініціації. В основі цього лежить камае. З поганим камае не можна очікувати правильного контакту. І це логічно означає, що ви можете оцінити ефективність усіх наступних стадій удару за якістю камае. 


Інь-ян і п'ять елементів в теорії камае 

В сучасному кен-дзюцу використовуються п'ять основних камае: дзедан, чудан, гедан, хассо і вакі-камае. Філософія цих камае заснована на стародавній китайській теорії "п'яти елементів" (дерево, вогонь, земля, метал і вода) і концепції інь-ян, взаємодія яких проявляється у всіх аспектах всесвіту. Базова інтерпретація така: 

  •     Хассо (дерево), весна, інь, зростання дерева
  •     Дзедан (вогонь), літо, небеса (тен), лють вогню
  •     Гедан (земля, грунт), середина літа, земля (чі), родючість землі
  •     Ваки-камае (метал), осінь, ян, реалізація або виконання
  •     Чудан або сейган (вода), зима, людина (дзін), спокій і поступливість

Ця теорія використовувалася в стародавньому Китаї щоб пояснити взаємодію протиборчих і в той же час взаємопов'язаних сил в природі. В залежності від інтерпретації ці сили сприймаються як протиборчі або як взаємопов'язані. Наприклад, вогонь походить з дерева, земля з вогню, метал із землі, вода з метала, а дерево з води. І навпаки, дерево перемагає землю, земля перемагає воду, вода перемагає вогонь, вогонь перемагає метал, а метал - дерево. Дотримуючись цієї концепції, хассо має властивості дерева, дзедан вогню, гедан землі, вакі-камае метала, і чудан води. 

Дзедан вважається агресивним камае і являє собою лють вогню, здатного спалити все на своєму шляху. Ось чому його так само називають хі-но-камае (камае вогню) або тен-но-камае (небесне камае). Чудан-но-камае вважається базовою стійкою яка народжує всі інші. Вона здатна мінятися в залежності від ситуації як вода приймає форму посудини. Ось чому її називають Мізу-но-камае (камае води) або дзін-но-камае (камае людини). Гедан-но-камае це захисна стійка, непохитна і міцна як земля під ногами, і так само називається чі-но-камае. Хассо-но-камае можна розглядати як варіацію хідарі-мороте-дзедан. Вона вертикальна, як велике дерево росте з землі. Вона використовується не для атаки, а для контратаки після уважного спостереження за діями супротивника, і так само називається кі-но-камае (камае дерева) або інь-но-камае. Ваки-камае подібне людині, яка несе за спиною мішок золота або металу і виконує вадза коли виникає необхідність. Тому вона відома як кін-но-камае (метал або золото) і ян-камае. 


Сонке, Кірьоку і Сін-кі-рьоку-ічі 

Сонке - положення яке приймають фехтувальники в знак поваги перед початком тренування або поєдинку. Таке становище складно побачити поза практикою будо, але, як кажуть, це була форма етикету для того щоб виказати повагу до людини високого соціального положення. "Повага" це як і раніше дуже важливо, але також це означає що бій ось-ось почнеться, і це положення має бути наповнене "бойовим духом". 

В одному старому наставлянні Сонке порівнюють з підготовкою тигра до кидка на свою жертву. Коли перед поєдинком ви сідаєте в Сонке ви повинні бути наповнені енергією і готові "вибухнути" дією. Легендарний Мочіда Морідзі-сенсей зауважував: "Результат кожного поєдинку і кожної вправи на тренуванні визначається тим, наскільки повна ваша кі в Сонке. Якість і ефективність першого удару визначається Сонке. "Іншими словами, Сонке пов'язано з сін-кі-рьоку-ічі в поєдинку.

Згідно Японсько-англійському словнику: 
"Сін означає свідомість або незворушність ментальних процесів людини і дає здатність приймати рішення інтуїтивно, відчуваючи стан і рух противника. Кі виявляється як зовнішня дія, яка заснована на прийнятому свідомістю (сін) рішенні, це динамічна частина ментальних процесів людини. Рьоку означає дії тіла або вадза. Ідея сін-кі-рьоку-ічі полягає в наступному: коли людина інтуїтивно сприймає дії противника, всі ці три елементи виражаються у формі вадза.»

Таким чином, відчуття в положенні Сонке повинно включати всі елементи необхідні для виконання ефективної атаки. Ось що писав Такано Сасабуро: 

"Сін-кі-рьоку-ічі це дія (кі) викликане свідомістю (сін) в момент бачення, сприйняття на слух та прийняття рішення. Потім, рішення свідомості виражається у відповідній техніці ... Коли всі три елементи об'єднані, ви можете завдати ефективний удар в ту саму мить коли для цього з'являється можливість. " 

Підсумовуючи основні моменти сін-кі-рьоку-ічі: "сін" означає нерухомий аспект ментальних процесів і включає в себе сприйняття, розпізнавання та прийняття рішення. Кі означає рухливий аспект свідомості та прояв вольового акту відповідно до прийнятого рішення. Рьоку означає прояв в техніці (вадза) попередніх двох фаз. 

"Сприйняття-розпізнання-рішення" - "Вольовий акт" - "Прояв вадза" 

В кінцевому підсумку цей процес призводить до виконання ефективного удару. На думку Такано, замість того щоб в поєдинку занадто багато думати в стратегії, слід реагувати на кожен рух з сін-кі-рьоку-ічі, і це шлях до перемоги. Це подібно вітру, який породжує хвилі на воді.



Коли ви тримаєте меч в позиції чудан, суглоб великого пальця повинен бути на лінії пупка, а рука на відстані кулака від тіла. Ліва рука повинна бути трохи втиснути вниз. Кі і дихання зібрані в животі. Ліва рука виконує роль такого собі стабілізатора, не дозволяє диханню і кі "загубитися" або розфокусуватися. Якщо ліва рука буде в неправильній позиції, ваша камае і постава руйнуються, у вашій захисту виникає безліч уразливих місць і ви не можете атакувати ефективно. Ось чому положення лівої руки вкрай важливо. 

Якщо ви подивитеся за Кейко сильного фехтувальника, то побачите, що його ліва рука завжди в правильній позиції. Сильне камае це таке камае в якому ліва рука стабільна і утримує фокусування єдності духу, кі та техніки. Ліва рука отримує цю силу з живота (сейка-танден) і діє як провідник, через якого сила тече в кенсен. Таким чином, ліва рука служить посередником для передачі тиску (семе) на противника. 

З сін-кі-рьоку-ічі все ваше тіло діє як погляд, свідомість, кі і меч. Це гармонія свідомості, сприйняття, тіла і ідеально сформованої стійки. Це дозволяє бійцеві захопити ініціативу і контроль над поєдинком, атакувати з повною координацією кі, меча та тіла (кі-кен-тай-ічі).



Далі ми дослідимо камае більш детально, в поняттях мецкей (погляду), кейкегое (крику), кенсен (кінчика меча) і шикай (чотирьох слабкостей розуму).

Мецкей
Не підлягає сумніву, що очі важливі в кен-дзюцу. Саме очі отримують інформацію, яка дозволяє вам атакувати з єдністю свідомості, духу і техніки. Тобто, погляд це той сенсорний механізм, який використовується в кен-дзюцу самим безпосереднім чином. Коли ви воюєте з противником, ви вчитеся "бачити" всім тілом, що дозволяє помічати і негайно використати можливості для атаки. Коли обидва супротивники шукають можливості для атаки, ефективність "бачення" стає визначальним фактором в результаті поєдинку. Існують різні підходи в описі використання погляду чи мецкей.

Погляд "Кен-Кан"
Міямото Мусасі писав у своїй "Книзі П'яти Кілець" (трактаті з фехтування XVII століття), що є два типи погляду ("кан-кен-но-мецкей"). І "кан" і "кен" обидва означають "дивитися, спостерігати", але "кан" це погляд, який направлений на серце і намір опонента. "Кен" - погляд використовує очі щоб спостерігати за фізичними діями супротивника. У взаємному спостереженні ви повинні покладатися більше на ваш погляд "кан", який дозволяє проникнути в дух противника, що неможливо для "тілесного" погляду "кен". Мусасі писав як мечник може освоїти це пильний погляд:

  •     ніколи не фокусуйтеся на одній точці тіла супротивника
  •     дивіться на все його тіло відразу, від верхівки до стоп, начебто дивитеся на далеку гору
  •     спостерігайте близького противника так, ніби він далеко, і далекого противника так, ніби він близько
  •     навіть якщо меч противника виявляється на лінії вашого погляду - не турбуйтеся про це
  •     не переміщуйте погляд вправо і вліво, але переконайтеся, що бачите і праву і ліву сторони противника

В Хейо-Каден-се, Ягю Муненорі пише про "кан" так ... *

"Це сприйняття свідомістю. Це бачення з закритими очима, внутрішнім поглядом. У кан немає активності. Дії будуть залежати від рухів противника ... Кан це не дія і не обман. Воно створює основу для наміру, свідомість дає фундаментальне сприйняття речей. Свідомість не має зупинятися на чомусь, якщо вона зупиняється - це не кан. "

З приводу кен: "кен - це спостереження за тим що є. Об'єкт сприймається очима і передається розуму через свідомість ... "


Погляд і свідомість
"Очі говорять більше ніж вуста", "Очі - дзеркало душі". Як підказують нам ці приказки, коли ми в повсякденному житті спілкуємося з кимось, ми фіксуємо погляд на його обличчі, особливо на очах, і розуміємо, таким чином, настрій і наміри співрозмовника. Ваш партнер по розмові робить те ж саме. Також, в школі Інмей-рю, класичній школі будзюцу, є вислів: "Серце відображається в обличчі, ось де потрібно фіксувати пильний погляд". Таким чином, у відносинах очей і свідомості, головує свідомість, його стан в точності відображається в очах. З цього випливає, що спостерігаючи за очима противника, тобто розпізнаючи його намір, ви можете отримати над ним перевагу. В залежності від того, де зафіксовано ваш погляд, ви можете розпізнавати намір або помічати рух противника. Традиційні вчення пояснюють ці взаємини можуть бути викладені таким чином:

  •     спостереження за обличчям або очима: виявлення руху у свідомості і кі противника
  •     спостереження за кінчиком меча і зап'ястями: виявлення початку техніки
  •     спостереження за плечима: виявлення ритму дихання

На додаток до вчення про "два погляди", класична школа кендзюцу Ітто-рю вчить, що зберігаючи спостереження над всім тілом противника, акцентувати увагу потрібно на трьох визначених моментах.

  •     спостереження за кінчиком меча і зап'ястями: кі, приходячи в рух з волі свідомості, проявляється у фізичній формі в першу чергу в кінчику меча і зап'ястях
  •     спостереження за формою і безформним: в процесі спостереження за зовнішніми змінами в противника, уважно стежте за безформним, тобто за змінами психологічного стану
  •     спостереження за противником і за собою: в процесі пошуку слабкостей противника аналізуйте свої власні сильні і слабкі місця

Крім того, ця рюха застерігає від того, щоб опинятися зв'язаним чимось, що спостерігається візуально, оскільки це призведе до поразки. Необхідно активно з'ясовувати наміри противника. У класичній школі будзюцу Ягю Сінкаге-рю є техніка, (обіносашігане) згідно з якою ви навмисно уникаєте контакту погляду з противником з метою приховати ваші власні наміри.


Кейкегое (крик) і Енергія Свідомості-Тіла
У повсякденному житті, коли нам потрібно напружитися для якоїсь фізичної активності, ми часто робимо сильний видих або кричимо. Це дає ефект об'єднання наших фізичних і ментальних сил. Те ж можна сказати і про кен-дзюцу. За допомогою крику (кейкегое) ми можемо сфокусувати нашу ментальну енергію (кі) і волю. Це також підтримує нашу рішучість і додає "життєвості" мечу в момент удару.

Крик і наповнений дух тісно пов'язані. Коли свідомість, дух і техніка об'єднуються, крик виникає сам собою. Іншими словами, кейкегое це прояв кі, і в свою чергу, крик об'єднує свідомість, дух і техніку. Якщо ваша крик слабкий, ваша кі буде слабкою
і розсіяною. Коли ваш крик гучний, чіткий і потужний, ваш дух проявляється в тій же манері. Якщо ваш крик порожній і випадковий, дух буде немічний і мертвий. Кейкегое також допомагає для регуляції вашого стану, в тому сенсі що крик це важливий елемент контролю над енергійністю тренування. Проте, просто так кричати голосно і довго безглуздо. Можливо навіть, що це загальмує ваш прогрес. Важливо щоб ваш крик був рішучий і наповнений духом.


Кричати або не кричати
У старі часи говорили, що прогрес йде від вокалізації (юсей) до її відсутності (мусей). Про це говорять повчання: "Вищий секрет - мусей" і "Мусей голосніше самого оглушливого крику". Сато Юкічі записав свої спостереження з цього питання в книзі так:

"... Традиційно вважається, що гучний крик в момент удару необхідний, але в міру того, як ваш навик зростає і ви все глибше розумієте філософські аспекти шляху кендо, кричати в момент атаки стає важче. Ви виявляєте, що кожна атака вимагає максимальної фокус, а гучна вокализация дає протилежний ефект і витрачає вашу кі і вашу енергію. Усвідомивши це, ви починаєте кричати осмислено і виявляєте важливість відчування кожного вашого вдиху. Досягнувши цього рівня розуміння, ви не тільки стаєте тихіше, що природно, але і вчіться битися "з живота".


Дихання і кіай в кен-дзюцу

У кен-дзюцу, завдаючи удар по певної мети (мен, коте, до або цки), ви робите відповідний вигук. У Оно-ха Ітто-рю використовуються п'ять криків: "ee, yaa, haa, eh, toh". У стародавніх текстах часто згадуються сім: "eh, yaa, toh, sha, hoo, o, sore". Незважаючи на те, що первісний зміст семи криків зараз не зовсім ясний, в Оно-ха Ітто-рю описуються наступні сенси:

"Iyaa (ee, ya, haa)" - означає намір атакувати з повним духом і перекинути волю противника (вокализация Сема).

"Eh" - означає рух з абсолютною рішучістю і вимовляється в момент удару (вокализация атаки).

"Toh" - Використовується щоб зустріти і придушити атаку противника (вокализация контратаки).

Крик повинен бути звучним, гучним, коротким і різким, не достатньо просто широко розкрити рот і видихнути все повітря. В Дзтген-рю Хейхо Кірігамі кажуть: "У момент атаки важливо кричати, але не видихайте все повітря. Залиште половину дихання всередині завдаючи удар ".


Куди направляти Кенсен

В сучасному кен-дзюцу проти дзедан і гедан використовується чудан-но-камае. Однак, чудан традиційно називався сейган, і існує декілька кандзі, які читаються як "сейган". Ось вони:

Кожен з цих термінів, хоч і вимовляються вони однаково, має різні значення, залежно від точки, куди направляється Кенсен в цьому камае. Ці відмінності засновані на методах різних рюха та їх філософських основах. Термін "сейган" був замінений на "чудан" коли кендо вводилося в шкільну програму на початку 1900 років, але, місце в яке направляється Кенсен в чудан по колишньому заснований на традиційних ідеях сейган:

  •     Кенсен направлений в горло противника
  •     Два очі асоціюються з сонцем і місяцем, Кенсен направлений в точку між ними
  •     Кенсен спрямований на ліве око противника
  •     Лоб асоціюється із зірками і Кенсен направлений в цю вищу точку лиця
  •     Кенсен направлений в пупок (центр) противника

Стійка може бути названа чудан, якщо Кенсен направлений в будь-яку точку всередині трикутника показаного на схемі. Якщо Кенсен спрямований вище точки № 4, зазвичай стійка визначається як дзедан, і якщо нижче ніж № 5 то гедан. Якщо Кенсен виходить за лінію тіла, у вашому камае з'являється пролом. Позиція Кенсен постійно змінюється в процесі того як обидва супротивники змагаються в спробі відкрити уразливості опонента, але Кенсен не повинен покидати зовнішній кордон тіла.


Чотири вразливості розуму (несподіванка, переляк, сумнів і розгубленість)

"Несподіванка" це коли вас збиває з пантелику непередбачена подія, в результаті чого ваші ментальні й фізичні функції порушуються. Ваша здатність розумно діяти знижується, а рухи збиваються. У граничному випадку ви можете прийти в стан шоку.
"Переляк" це коли трапляється щось, що змушує вас випробувати страх, який призводить до загальмованості психологічних функцій, знижуючи також фізичні здібності.
"Сумнів" це коли стоячи перед супротивником ви відчуваєте побоювання і невпевненість в тому що вам робити: стан нерішучості. Ви повинні відкинути думки про власну безпеку і рішуче наступати, так, ніби ваше життя легке як пелюстка сакури на вітрі.
"Розгубленість" це коли ваше психологічний стан хаотичний. Ви не можете швидко приймати рішення і рухатися.

Перебуваючи в одному з цих станів ви не можете домінувати над противником: фактично ви знаходитесь в "розібраному" стані. Кен-дзюцу вимагає, щоб в ударі або уколі семе-ай (аспект "меча"), ви долали цей психологічний бар'єр і зберігали стабільний і природний стан свідомості - спосіб існування (аспект "життя"). Вкрай важливо розуміти, що ментальні слабкості людини відображаються в його фізичному камае і прекрасно видно вашому супротивникові.

Олег Почигайло © 2024 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz