Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
Четвер
02.01.2025
15:11
| RSSГоловна | Какарі-кейко
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1634

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

挂 稽古 Какарі-Кейко

Какарі-Кейко насамперед «тренування атаки». Його призначення - розвивати витривалість і здатність «пробити» сильного опонента. Проводити Какарі-Кейко необхідно тільки тоді, коли ви вже повністю розігріті, тому що зважаючи на його високу інтенсивність, то неготовність тіла до навантажень чревата травмами.

Зазвичай Какарі-Кейко проводиться таким чином, що мотодаті тримає центр, а какаріте 挂 手 (атакуючий) перш ніж атакувати повинен створити для цього сприятливу ситуацію. Кіай неодмінно повинен бути гучним і тривалим з наступним Дзансін - жодних коротких вересків або кректання. Це дозволяє розкрити легені і поліпшити серцево-судинний тонус.

При цьому неодмінно необхідно вкладати в процес всю енергію тіла і духу на 100%. Ці 100% з часом будуть ставати все більші, тому що Какарі-Кейко дає свого роду розігрів. Уявіть собі батарейку, яка чим більше її використовують, тим більше енергії здатна зберігати - з людським тілом в даному випадку та ж ситуація. Кожне наступне Кейко буде проводитися з усе більшою інтенсивністю, так що початковий рівень з часом здасться незначним. Зрозуміло після певної кількості повторів рівень енергії швидко піде на спад. У Японії Какарі-Кейко зазвичай використовується як дуже жорсткий метод тренування в результаті якого практикуючий доводиться до повного виснаження, аж до того що не може стояти на ногах.

На початковому етапі Какарі-Кейко спрямоване насамперед на розвиток витривалості. Це значить, що виконувати його необхідно з повною віддачею. З часом і поліпшенням фізичної форми ця віддача буде збільшуватися. Упор повинен робитися на те, щоб за рахунок нижньої частини тіла рухатися на противника з подальшим проходом, робити швидкий розворот знову атакувати без пауз. Мотодаті повинен ініціювати прямі атаки: Мен, коте, до, нідан і сандан вадза. На цьому етапі мотодаті не повинен навмисно створювати перешкоди партнеру.

Коли рівень фізичної підготовки і техніки підвищиться мотодаті може починати блокувати удари какаріте і наносити удари сам. Мотодаті може також блокувати опонента провокуючи тайатарі і Хікі-вадза. Це більш високий рівень Какарі-Кейко, на якому какаріте повинен долати ситуацію і себе в умовах, коли йому заважають, а атаки проходять безрезультатно. Мотодаті також може проводити мукаецукі (mukaezuki) (迎え означає «вітати»). При цьому способі мотодаті тримає центр так, що навіть коли какаріте думає, що ситуація для атаки сприятлива, він в результаті натикається на меч мотодаті. Ця вправа потенційно небезпечна і повинно використовуватися тільки досвідченими фехтувальниками.

Проте ще більш складним є Ай-Какарі-Кейко 合 挂 稽古, в якому немає мотодаті - обидва кендокі атакують одночасно. Без високого рівня техніки і регулярних тренувань ця вправа може бути марною.

Користь Какарі-Кейко з точки зору розвитку духу полягає в наступному: 1) розвиток витривалості та наполегливості («збили з ніг сім разів - встань у восьмий») і 2) воно дозволяє відчути стан порожньої свідомості - му-сін в процесі тренування.
Зрозуміло для проведення правильної й успішної атаки потрібні певні планування та аналіз. Проте в процесі Какарі-Кейко ми вчимося розраховувати на те, що ці процеси можуть відбуватися за межами свідомого розумового процесу, тому що швидкість занадто висока для того, щоб цей процес мав місце. Зазвичай саме в процесі Какарі-Кейко кендока вперше переживає стан му-сін 无心. Він спершу розуміє, що робить щось правильно і тільки пізніше думає про це.

Йосіяма Міцуру сенсей, вважає, що Какарі-Кейко навіть більш корисно для вдосконалення в кен-дзюцу ніж Дзі-Гейко.

Какарі-Кейко - остання вправа перед дзі-Гейко. У ньому присутній весь динамізм дзі-Гейко і найменша кількість обмежень з усіх вправ. Те, що представляється найбільш складним, крім величезної витрати сил, це імпровізаційна природа цієї вправи. Коли воно виходить правильно, здається що всі удари сплановані заздалегідь. Коли ні - здається що не виходить навіть правильно зробити крок. Необхідно вірити в себе і тренуватися, щоб знайти правильний ритм. Кращий спосіб це зробити - повністю викладатися. Направте більшу частину енергії в ноги, розслабте верхню частину тіла, наносите удари легко. І кричіть як маніяк. Серйозно.

PS Є різні варіації, а от в кендо
Какарі-Кейко виглядає так:




У цьому варіанті Кейко учень з більш низьким рівнем не стримуючи себе вкладає весь свій дух, всю техніку та фізичну силу в роботу з більш досвідченим партнером. З точки зору мотодачі це називається хікітате-Кейко. Мотодачі повинен вибирати правильну дистанцію і тиснути на Какаріте змушуючи його атакувати. Якщо Какаріте демонструє хороший дух і правильний таймінг, то мотодачі повинен дозволити його атаці досягти мети. Якщо ж атаку розпочато невчасно і без повної самовіддачі - то мотодачі повинен парирувати або ухилитися. Какаріте повинен зберігати стійку і положення тіла, які дозволяють ефективно атакувати з повним духом в будь-який момент. Какаріте повинен сконцентрувати виключно на атаках, і атаках швидких, зробивши це тренування дуже інтенсивним. Однак, роль мотодачі складніша: він повинен миттєво оцінити ефективність атаки Какаріте і адекватно зреагувати. Можливі чотири варіанти реакції: дозволити нанести удар, блокувати удар, піти від удару або контратакувати.
 

Ці погані звички потрібно виправляти, розвиваючи необхідні навички. Далі я окреслю ті технічні та ментальні аспекти, які потрібно тримати в умі інструкторам і учням в Какарі-но-Кейко.
 
Мета Какарі-но-Кейко - отримати найважливіші технічні навички кен-дзюцу. Основна ідея кен-дзюцу полягає в тому, що дві людини борються з рівним духом (айки), і це має бути виражене в практиці як мотодачі так і Какаріте. Учневі потрібно дуже багато часу на те, щоб розвинути здатність самовіддано і рішуче атакувати під потужним тиском мотодачі. Однак, якщо Какаріте не відчуває опору духу мотодачі, а просто атакує з гучними криками - толку від вправи не буде. Мотодачі повинен так концентрувати свій дух, ніби він хоче викарбувати Какаріте в стіні. Крім того, мотодачі повинен розвинути навички, які по перше, визначатимуть ефективність атаки Какаріте по коливаннях і нерішучості його духу або камае, і, по друге, вибирати і реалізовувати відповідні техніки. Це є показником істинної майстерності мотодачі.
 
Тому хто виконує роль мотодачі слід розуміти, що його особистість і манера поведінки в цій вправі помітно впливає на розвиток Какаріте. Якщо мотодачі надає занадто слабкий опір, Какаріте може порахувати його м'яким мотодачі і не викладатися в атаках повністю. З іншого боку, якщо мотодачі зустрічає атаки Какаріте сильним камае не відчуваючи його дух (айки), а просто робить мекае-цки в груди або в горло незалежно від якості атак, це може викликати у Какаріте негативні емоції. В цій ситуації у Какаріте може пропасти мотивація до тренувань, або ж вони можуть почати копіювати таку поведінку на молодших учнів. Такої порочної практики слід уникати будь-яку ціну. Оцінка здібностей і духу Какаріте повинна визначати чи відповідає мотодачі більш сильним, приголомшливим духом, чи використовує свій Кенсен для придушення, ухиляється чи парирує, змушуючи Какаріте вкладати в наступну атаку ще більше зусиль.
 
Вигуки мотодачі засновані на такій оцінці допомагають Какаріте зробити додаткове зусилля. Наприклад можна кричати "Майже вийшло!", "Давай ще!". Не буде перебільшенням сказати, що успіх Какар-но-Кейко залежить від правильності судження мотодачі про атаки Какар. Навики мотодачі необхідні для розвитку особистості, це не питання м'якості або жорсткості, необхідно брати до уваги особистість Какар і надихати його на нові зусилля в подальшому розвитку. Взаємодія в Какар-но-Кейко допоможе надалі розібратися в хитросплетіннях міжособистісних взаємодій. Таким чином, Какар-но-Кейко це прекрасна можливість для какре відточити свої навички, але якщо мотодачі сприймає це тільки як можливість придушити і збити Какар з ніг, то вправу перетворитися на фізичне і ментальне насильство, і не призведе до позитивного розвитку особистості.
 
Коли партнери зустрічаються в Какар-но-Кейко, важливо зуміти відчути зіткнення духу, оскільки саме така взаємодія призведе до розвитку характеру. Для цього важливо щоб мотодачі залишався прямо перед Какар, а не відходив в сторону, дозволяючи Какар пройти після удару як це робиться зазвичай. Насправді, дозволяти Какар пройти після кожної атаки це практика застосовується для виховання правильної стійки та тренування окурі-аші у новачків, і це вже не треба робити постійно на рівні танрен-ки. В ідеалі Какар повинен бути готовий до тай-Атарі після кожного удару, і бути готовим продовжити Хікі-вадза, щоб зберегти постійний тиск на мотодачі і вийти у вихідну позицію для нової атаки.
 
У разі проходу конфоронтація втрачається, і весь тиск Какар витрачається даремно, ось чому Какар повинен постійно атакувати і стикатися з мотодачі в тай-Атар, однак, мотодачі також може іноді отшагнуть в сторону і зробити бічне тай-Атарі. Коли Какар починає втомлюватися і нахилятися вперед, мотодачі може позбавити Какар опори відступивши в сторону, показавши, таким чином, необхідність відновити правильну стійку. Щоб бути впевненим, що зусилля Какар не пропадають даром, життєво важливо приймати атаки фронтально і заохочувати Какар продовжувати роботу. Якщо строго дотримуватися цих інструкцій, я впевнений, такий тип тренування може дати величезну користь в розвитку характеру какре та вдосконаленні його навичок взаємодії.
 
Мотодачі повинен зрозуміти стан Какар в момент тай-Атарі, оцінити ефективність атаки, і в разі необхідності вказати на помилку вербально або мовою тіла. Зрозуміло для мотодачі таке тренування теж дуже важка і фізично і ментально. Тим не менш, якщо мотодачі ухиляється від своїх обов'язків, для Какар також не буде користі. Мотодачі несе відповідальність за розвиток молодого покоління і повинен вчитися бути кращим мотодачі. Будучи поглинутим своїми атаками, Какар, тим не менш, постійно дивиться на дії мотодачі, так що мотодачі ніколи не повинен бути байдужим або недружнім.


Олег Почигайло © 2025 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz