Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
Четвер
28.03.2024
18:27
| RSSГоловна | Езотеричні аспекти вчення
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1633

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

ЕЗОТЕРИЧНІ АСПЕКТИ НАВЧАННЯ КАТОРІ СИНТО-РЮ. КОРІНЬ ІН І ЙО (ІНЬ-ЯН)

 

1.Основи Онме-Гоге

(теорії Інь і Ян і п'яти першоелементів)

 

Однією з езотеричних концепцій школи Тенсин Седен Каторі Синто-Рю є теорія Інь і Ян і п'яти першоелементів (онме-гоге-сецу). З нею зв'язані два інших езотеричних навчання: тонко й хо-дзюцу. Особлива форма заклинання й чарівництва (йо-дзюцу), здатна зробити тіло воїна невидимим для ворога, називається тонко. Що ж стосується хо-дзюцу, то це особливий вид пророкування й лікування, що опирається на знання астрономії (астрології) і географії.

Концепція Інь і Ян у формі особливого способу гадання на основі Інь і Ян (онме-дзюцу) використовувалася з найдавніших часів. Це мистецтво містить у собі пророкування майбутнього за допомогою й на основі всесвітніх змін, які викликаються особливими комбінаціями астрономічного й географічного порядку, вітру й землі, сонця й місяця, зірок, десяти циклічних знаків, дванадцяти знаків зодіаку й дев'яти священних зірок китайської астрології, а також на основі теорії взаємодії й боротьби першоелементів.

Таким чином, езотерична практика, що опирається на численні факти, почерпнуті з людського досвіду, з'єдналася з військовою стратегією і її проявами й високо цінувалася древніми стратегами. До нашого часу дійшов цілий ряд книг, які відображають таке поєднання військових мистецтв і містичних вчень. Серед них "Хейхо хидзюцу єє" ("Книга про таємні методи військової стратегії"), "Косекіко санряку-но макі" ("Сувій про три стратегії Косекіко") і інші.

У Тенсин Седен Каторі Синто-Рю подібні езотеричні практики в цілому називаються "тонко" або "хогото". Потрібно відзначити, що деякі вчені вважають, що "заклинання, мистецтво гадання й інші, пов'язані з військовою наукою, містичні практики є нічим іншим як дурними забобонами". Здається, що такий погляд на цю проблему занадто спрощений.

Китайська астрологія зародилася близько 3500 років тому й, мені здається, що настільки довгий строк її існування є доказом її положень. У сучасному суспільстві існує тенденція заперечувати все, що не підтверджується наукою, теоріями або аналізом, як ненаукове й повне забобонів. Однак нічого не може бути менш ненауковим, чим заперечення реальних результатів і цінного досвіду. Гляньте на всесвіт. Дійсно, у ньому є чимало загадок – Земля по велінню матері природи рухається навколо Сонця, обертаючись у той же час навколо власної осі, але при цьому жахливе ревіння, незважаючи на ту швидкість, з якою несеться земля в просторі, відсутнє. Вага предметів регулюється за допомогою безпомилкової й могутньої сили, відомої як гравітація, що є єдиною для всього світу. Цілком природно, що Земля, на якій ми живемо, відчуває впливи Сонця й інших зірок. Досить цікавий той факт, що навіть Місяць, мертвий і безпомічний, що є всього лише супутником Землі, впливає на останню. Марс, Юпітер, Сатурн, Меркурій і Венера, які перебувають у самому розквіті свого розвитку, просто змушені впливати на Землю й людство. Це дуже містично. У буддизмі існує термін "фусигіті" ("чудесне знання"). Незалежно від того, яким би не став навколишній світ матеріалістичний, чудеса зберігаються. Але ви ніколи не зможете розгадати їх, поки не будете усвідомлювати їхнє існування. Для тих же, хто відмітає подібні чудеса як прості марновірства або договірні (конвенціональні) повір'я, вони будуть здаватися зовсім неймовірними.

Всі явища в природі можуть бути у своїй основі віднесені до Інь (негативного) або Ян (позитивного). Відповідно до науки, що має справу із цими двома принципами, Велика межа (або Порожнеча) розділяється на сфери позитивного і негативного, з яких виникають чотири аспекти: Тайо ("Велике Ян, Велике сонце''), Сейо ("Мале Ян, Мале сонце"), Тайін ("Велике Інь") і Сеін ("Мале Інь''), з яких у свою чергу виникають вісім напрямків (хоі): "Кен,Да,Рі,Сін,Сон,Кан,Гон, і Кон". Позитивна й негативна сфери являють собою, відповідно, зовнішнє (омоте) і внутрішнє (ура).

До категорії Ян відносяться: зовнішнє, небо, сонце, день, весна, літо, чоловік, народження й т.д. До категорії інь відносяться: внутрішнє, земля, місяць, ніч, осінь, зима, жінка, смерть і т.д.

 

 

2.Устрій табору відповідно до теорії П'яти першоелементів

 

Цей розділ військової стратегії грає життєво важливу роль у будівлі таборів і замків і тому є найважливішим об'єктом вивчення військових стратегів.

Карта, що ґрунтується на теорії п'яти першоелементів і призначена для вибору бойової побудови:

Гоге або Гокі

Дерево

Вогонь

Земля

Метал

Вода

П'ять напрямків

схід

південь

центр

захід

північ

П'ять кольорів

голубий

червоний

жовтий

білий

чорний

П'ять пір року

весна

літо

центр

осінь

зима

Чотири божества

Блакитний дракон

Червона ластівка

центр

Білий тигр

Черепаха-змія

 

У нашому повсякденному житті майже ніщо не обходиться без попереднього планування. При цьому ми в основному використовуємо календар і годинники. Але військові стратеги використовували інші пристосування.

Серед древніх повір'їв, що стосується семиденного тижня, Сонце вважається символом неділі, а Місяць - понеділка, причому ці два небесних тіла є найважливішими елементами теорії Онме. З іншими днями тижня співвідносяться п'ять першоелементів: Вогонь, Вода, Дерево, Метал і Земля. Ці п'ять першоелементів називаються "Гоге" або "Гокі". На основі вчення про п'ять першоелементів розвилася теорія гармонічних відносин між ними ( гоге-сосей), подібна до відносин батька й дитини. Ця теорія ґрунтується на п'яти породженнях:

  1. Дерево породжує Вогонь. Папір, що виготовляється з дерева, легко горить. Іноді лісові пожежі виникають через тертя дерев. Тому древні вірили, що дерево породжує вогонь.
  2. Вогонь породжує Землю. Коли вогонь займається, він здобуває форму, але коли ж він загасає, форма зникає, і залишається лише зола, що з'єднується із землею. Тому древні вірили, що вогонь породжує землю.
  3. Земля породжує Метал. У нашім повсякденному житті ми широко використовуємо метал, що завжди добувається із землі. Тому вважається, що земля породжує метал.
  4. Метал породжує Воду. Там, де проходять рудні жили, завжди знаходять воду. Із всіх природних речовин ніщо не притягає вогкість так легко, як метал. Із цієї причини древні вважали, що метал породжує воду.
  5. Вода породжує Дерево. Існує дві основні категорії живих організмів на землі: тварини й рослини. І обидві ці категорії не можуть існувати без води. Тварина вмре, якщо відокремити яку-небудь важливу частину його від нього, але рослина, навіть якщо її вирвати, буде продовжувати цвісти, якщо її поставити у воду. Тому вважається, що вода породжує дерево.

 

Оскільки серед першоелементів існує не тільки гармонія й взаємопородження, але й ворожнеча, існує й теорія взаємної боротьби й знищення першоелементів (гоге-сококу).

  1. Дерево перемагає Землю. Щоб дерево могло рости, воно зламує ґрунт, щоб запустити в неї свої коріння. З іншого боку, ґрунт дозволяє дереву пустити свої коріння. Тому древні вважали, що дерево перемагає землю.
  2. Земля перемагає Воду. Вода текуча й безформна. Залежно від топографічних особливостей, вона приймає форму моря, ставка або ріки. Тому древні вважали, що земля перемагає воду.
  3. Вода перемагає Вогонь. Це древнє повір'я має під собою цілком очевидна підстава.
  4. Вогонь перемагає Метал. Будь-який метал являє собою досить тверду субстанцію, але вогонь робить його текучим, завдяки чому стає можливим виготовлення предметів з нього. Тому древні вірили, що вогонь перемагає метал.
  5. Метал перемагає Дерево. За допомогою спеціальних дій, що варіюються від простого рубання дерев до будівництва дерев'яних будівель, дерева легко трансформуються металевими інструментами. Тому вважається, що метал перемагає дерево.

 

Таким чином, гармонія й взаємопородження (сосей), з одного боку, і боротьба і взаємознищення (сококу) першоелементів – з іншого, є невід'ємними принципами концепції Ін-Йо. Ніхто в цілому світі, навіть за допомогою будь-якої відомої наукової технології, не може змінити це у Всесвіті.

 

 

3.КИГАКУ (пророкування долі)

 

Система гадання по топографії місцевості, лініям руки або будові черепа, визначення вдалого розташування будинку, фізіогноміка в цілому називається "согаку". Що ж стосується "кигаку", то це особливий розділ визначення сприятливого часу для вчинків людини, що ґрунтується, головним чином, на даті її народження й дванадцяти знаках зодіаку. Кигаку іноді ще називають "Кюсейгаку" - "Наукою дев'яти зірок".

Схема основних положень дев'яти зірок:

Іппаку Суйсей

 

 

Південь

 

 

Дзикоку Досей

Південний-

4

9

2

Південний-

Санпеки Мокусей

схід

 

 

 

захід

Сироку Мокусей

 

 

 

 

 

Гоо Досей

Схід

3

5

7

Захід

Роппаку Кинсей

 

 

 

 

 

Ситисеки Кинсей

Північний-

8

1

6

Північний-

Хаппаку Досей

схід

 

 

 

схід

Кюси Касей

 

 

 

 

 

 

Доля людини, народженої в рік, зазначений у центральній секції цієї схеми, управляється відповідною зіркою й обертанням дванадцяти знаків зодіаку. У цій схемі, розбитій на дев'ять секцій із цифрами від 1 до 9, сумарний рахунок у будь-якому напрямку - по вертикалі, по горизонталі або по діагоналі - незмінно дає число 15.

Ця основна схема змінюється з кожним днем, кожним місяцем і кожним роком у такий спосіб (приводиться малюнок). Новий рік, відповідно до японського календаря, починається не 1 січня, а в 1-й день весни в лютому місяці й триває до дня напередодні календарного початку весни наступного року. Рік розділяється на 24 сезони по 15 днів кожний, і кожні два сезони загальною тривалістю 30 днів становлять 1 місяць. Із цим сполучаються також підйом і спад Ін і Йо, а також теорія гармонії й боротьби п'яти першоелементів. Загальний аналіз цих факторів дозволяє робити судження щодо різних феноменів, пов'язаних з діяльністю людей і природою.

 

 

4.ХО-ДЗЮЦУ (система гадання)

 

Із центра у вигляді променів виходять 24 аспекти, які складаються з 12 знаків зодіаку, 8 стовбурів, а також Кен (Іну-І), Сон ( Тацу-Мі), Гон (Уси-Тора) і Кон ( Хицудзи-Сару).

12 знаків зодіаку складаються з Не (Миша), Уси (Віл), Тора (Тигр), У (Кролик), Тацу (Дракон), Мі (Змія), Ума (Кінь), Хицудзи (Вівця), Сару (Мавпа), Торі (Півень), Іну (Собака) та І (Дикий кабан).

8 стовбурів складаються з Кі-но-е, Ки-но-то, Хі-но-е, Хі-но-то, Ка-но-е, Ка-но-то, Мидзу-но-е та Мидзу-но-то.

Наступна схема показує 24 аспекти, які використовуються при огляді місцевості. Після накладення цієї схеми на центр майбутнього замку або будинку, робиться огляд місцевості для складання карти в масштабі 1:100. У цілому замки можуть бути розділені на три категорії: хірасіро (замки на рівнині), хіраямасіро (замки на невеликому пагорбі) і ямасіро (замки на горі або скелі). Представлена вище карта використовується для визначення підходящих місць для зовнішніх (омоте-но мон) воріт, задніх воріт (ура-но мон), казарм, туалетів і інших будівель. Відзначені в такий спосіб місця називаються "навабарі" – "обтягнуті мотузкою". Військові стратеги розділяли процес будівлі замка на дві фази: інженерні роботи та саме будівництво, причому основна увага приділялася першій фазі.

При визначенні місця для майбутнього будинку всі особливості рельєфу повинні бути найретельнішим чином вивчені. У цьому сенсі, велике значення має наступний уривок із книги "Тірі фусуй-но кото" (букв. "Про географію, вітер і воду"):

"Вибираючи місце, ретельно вивчи умови рельєфу й вибери місце, яке наділене природними перевагами (достоїнствами). У тих місцях, де є висока гостра вершина, росте удосталь дерева й трави, пагорби виглядають великодушними, немов тримають навколишню місцевість у своїх руках. Якщо побудуєш замок у такому, у географічному сенсі, чудовому місці, без сумніву станеш багатим і забезпечиш процвітання нащадків. Але, якщо побудуєш будинок у місці, позбавленому рослинності, з безладними пагорбами, де вершина гори конфліктує з навколишньою місцевістю, будеш страждати від убогості, і твої нащадки не проживуть довго".

Суть цього уривку полягає в тому, що ніяке виробництво або підприємство не зможе вижити, якщо воно не розташовано на родючій та багатій рослинністю землі. А от ще один уривок:

"Якщо на півночі є висока гора, її охороняє Черепаха-Змія,

Якщо на сході є струмок, його охороняє Блакитний Дракон,

Якщо на півдні є оброблені поля, їх охороняє Червона Ластівка,

Якщо на заході є великий тракт, його охороняє Білий Тигр.

Таке місце є священним, і його називають "місцем, яке охороняється 4 богами - Камі" (" енсин-сюго")".

 

Цікаво, що Токіо, Кіото, Осака й інші процвітаючі міста й села розташовані з непогрішною точністю в місцях, які вважаються підходящими з погляду заступництва чотирьох божеств. І це не просто збіг. Їжа має вирішальне значення для людського життя, чий добробут опирається на багаті врожаї, одержувані із землі. Першою й найважливішою умовою одержання гарного врожаю зернових є, природно, вода. У наші дні для знаходження підземних рік буравлять землю, але існує й інший метод, або "хохо", що, хоча й досить примітивний, але все-таки цілком науковий і точний. Слово "хохо" походить від слів " хо-дзюцу" ("мистецтво гадання") і "хорікі" ("могутність навчання Будди"). Сутність цього методу така:

"Вибір гарного місця є основним для колодязя. При бурінні нового колодязя потрібно визначити глибину знаходження води. Увечері, коли небо буде чистим, покладете на місце намічуваного колодязя лаковану коробочку або вазу горлечком долілиць. Переверніть її на наступний ранок і, якщо в ній буде багато роси, значить вода поблизу. Якщо роси мало, вода перебуває глибоко. Якщо усередині взагалі немає роси, виходить, у цьому місці воду не знайдеш. Водні ріки проходять на різних рівнях, і знайти їх непросто. Тому, не здаючись, продовжуй шукати підходяще місце, поблизу й удалині, у місцях, де є багато води і які розташовані в сприятливому напрямку".

 

Цей метод відбиває життєву мудрість, успадковану зі стародавніх часів. Таким чином, можна дійти висновку, що наше життя перебуває в надзвичайній залежності від гармонії із природою.

Припустимо, що сьогодні вівторок 6 січня 1977 р., день Іппаку суйсей. Рівно через 60 років, в 2037 р. теж буде Вівторок 6 січня, день Циніку суйсей. Години сходу сонця, заходу, припливу й відливу в ці два дні будуть абсолютно однакові, єдине, що може відрізнятися – це погода. Цей феномен називається "канреки".

Як показано вище, військова наука (хейгаку) є синтезом вчення про Інь-Ян (іньйо-дзюцу, онме-дзюцу), що містить у собі концепції гармонії й боротьби п'яти першоелементів (гоге-сосей, гоге-сококу), магії (хо-дзюцу), вчення про Кі, заклинань (дзюмон) секти езотеричного буддизму Сингон. А також таких військових мистецтв як кен-дзюцу, бо-дзюцу (мистецтво фехтування жердиною), со-дзюцу (мистецтво бою списом), нін-дзюцу (мистецтво шпигунства), кожне з яких містить наставляння про військові хитрості щодо того, коли й у якому напрямку слід рухатися. Стає зрозуміло, що тактика містить у собі багато елементів, які зберігаються в повсякденному житті. Звідси виходить приказка, що "воєнна тактика – це спосіб життя".

Мати-природа велика й споконвічна. Якщо хтось спробує піти проти цієї великої Сили, він зустрінеться з більшими труднощами у своєму житті. Ніякі зусилля не принесуть йому відчутного результату. Тому древні стратеги мудро сполучили теорію військової стратегії зі своїми споконвічними поданнями.

Тільки тоді, коли спосіб життя людини буде слідувати Матері-Природі й відкриє вічні відображення вищого світу й гармонії, людство знайде дійсно стабільне щастя.

 

 <- попередня     головна    


Олег Почигайло © 2024 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz