Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
П`ятниця
26.04.2024
08:47
| RSSГоловна | Цукі
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1633

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

Цуки або цки

Тут ми розглянемо доситть важливе питання. Я маю на увазі захоплення і оборону центру (сейчусен). Це - центральне поняття в Кен-дзюцу, і якраз той момент, під час якого створюється канал зв'язку між вами і супротивником. Однак мої спостереження свідчать про те, що багато хто уникає зв'язку з цим і вважає за краще проводити атаки аби як. Їх Кен-дзюцу покладається лише на швидкість і на постійне повторення прийомів до тих пір, поки не буде пробитий дієвий удар. Однак такий стиль Кен-дзюцу рано чи пізно приречений на поразку, особливо в міру погіршення фізичної підготовки фехтувальника. Концентрація на сейчусен-кен-дзюцу, тобто на мистецтві захоплення центральної лінії противника і одночасної оборони свого центру, містить в собі секрет безсмертного Кен-дзюцу.

Такий вид Кен-дзюцу дуже інтенсивний і набагато більш тривалий за своїм напруженням, ніж убоге Кен-дзюцу, що ставить своїм завданням лише моментальне самозадоволення спрямоване на спорт та зароблення очків. Іншими словами, напад на центр противника, захист власного центру, а також постійний тиск на противника з метою миттєвого нападу (якщо з'явиться пролом в його обороні) і є те, що робить Кен-дзюцу таким цікавим заняттям, поєдинком двох душ. Ця інтенсивність, на відміну від бездумних, випадкових атак, є життєво важливим аспектом Кен-дзюцу, але йому приділяється мало уваги. Не буде перебільшенням сказати, що Кен-дзюцу починається і закінчується боротьбою за центр. Багато прийомів грунтуються на цій боротьбі, один з найважливіших серед яких - цки (колючий удар в горло) - повинен відпрацьовуватися з великою увагою. Фактично, провівши промінь від лівого кулака через меч, крізь центр, ми отримаємо цки - атаку в горло.

Горло - одне з найбільш вразливих місць нашого тіла. Найстрашніша атака для фехтувальника - це цки, і вона має найбільш психологічно руйнівний вплив на супротивника. Ніщо не робить більш деморалізуючого впливу на фехтувальника просунутого рівня, ніж пробитий йому цки. Звичайно, пробитий мен теж робить істотний ефект, але все ж цки ще більш нищівний. Цки - найбільш рішучий і руйнівний з усіх прийомів. Незалежно від того, скільки разів ви проведете успішні атаки після того, як вам пробили цки, все одно зберігається неприємне відчуття.

Фізичні можливості людини неминуче погіршуються з віком і з'являється розрив між тим що він хоче зробити, і що він зробити може. Тільки тоді більшість людей усвідомлює важливість утримування центру. У зв'язку з цим слід згадати і про один з потенційних недоліків цки. Я маю на увазі мукае-цки (або мукае-зукі) - навмисне проведення колючого удару в горло противника в момент, коли він приступив до атаки. Це не можна назвати хорошим прийомом, оскільки дуже часто він свідчить про нездатність піти від атаки або провести контратаку, що залишає єдиний варіант - спробувати захистити центр в надії порушити атаку противника. Навіть якщо противник все одно пробиває мен, багато фехтувальники помилково вважають, що раз їх кенсен потрапив в цки-удар, то вони не програли. Кобо-ічі - концепція, яка передбачає нерозривність нападу і захисту та підкреслює важливість постійної розумової та фізичної готовності захистити себе від можливої ​​контратаки противника, готуючись до нападу, і готовності контратакувати, обороняючись від атаки противника. Мукае-цки, однак, не потрапляє в цю категорію, а оборона і напад в цьому випадку ясно відокремлені один від одного. Це не ідеал Кен-дзюцу. Використання цього прийому в методичних цілях для того, щоб нанести повної поразки противнику і показати йому, що він не контролює центр, припустимо. Однак дуже помилково використовувати цей прийом, щоб порушити хорошу атаку, переконуючи себе в тому, що цього достатньо для власного захисту. Звичайно, і людина, на якій ви спробуете мукае-цки, навряд чи буде в захваті і може докласти немало зусиль, щоб відплатити вам тією ж монетою.

Якщо ви будете займатися з молодими фехтувальниками, то я думаю, що краще контратакувати їх, використовуючи такі техніки як каєші-ваза та суріаге-ваза та заохочувати їх наносити швидкі, але широкі удари, ніж чим припиняти всі їх спроби в корені, використовуючи мукае- цки. Саме так і повинен вести себе справжній викладач і це слід добре обдумати всім інструкторам Кен-дзюцу. Є люди, які стверджують, що мукае-цки є найефективнішим в їх арсеналі прийомів і широко використовують його. Проте видається сумнівним, чи можна назвати його прийомом в повному сенсі цього слова, але, безсумнівно, що його використання має дуже негативний ефект.

Утримання центру життєво важливо в Кен-дзюцу і є визначальним фактором того, як довго ви - в кінцевому рахунку - зможете займатися Кен-дзюцу. Іншим важливим фактором є не просто утримання центру, а й те, наскільки ефективно ви чините тиск на противника через центр. Для виконання цки-ваза необхідно захопити центр, чинити тиск і в той самий мить, коли противник подасться назад або втратить концентрацію, атакувати його. Проведений таким чином цки переконливий для обох фехтувальників. Немає жодних сумнівів і в доречності такого прийому. «Одержувачу» такого цки не залишиться нічого, крім як сказати «Маітта!» І визнати свою поразку. Однак, повертаючись до питання про мукае-цки, можна з великим ступенем ймовірності сказати, що якщо він буде проведений сильно і з явним розрахунком в той момент, коли суперник збирався атакувати, він спробує «повернути люб'язність». Все це, швидше за все, завершиться жорстким і непродуктивним обміном серією цки.

Не хотілося б повторюватися, але є ще один момент, який би хотілося відзначити, говорячи про мукае-цки. Мукае-цки - дуже небезпечний, якщо не смертельний прийом. Наприклад, якщо хто-небудь успішно проб'є вам мен, після удару буде частка секунди, на яку атакуючий розслабиться. Проведений в цю мить мукае-цки дуже небезпечний. Одне з положень Кен-дзюцу закликає зберігати зансін під час проведення удару, ймовірно, якраз на випадок проведення такого роду контратаки. Але, в будь-якому випадку, ніякому інструкторові недозволено піддавати своїх учнів такій небезпеці. Є Дзенський вислів про те, що навіть сама сувора буря і жорстока злива рано чи пізно завершуються, а за ними слідує підбадьорливий вітер, що відносить з собою вологу і бруд і оживляють все навколо. У Дзен це описує просвітлення, що приходить після самоочищення та звільнення від суєтних бажань. Звичайно, було б добре досягти просвітлення, але це не так то просто. Суєтні бажання переповнюють наші серця, тому, можливо, протверезуючий ляпас у вигляді холодної зливи саме те, що нам потрібно. Віддавшись суворому режиму тренувань, ми можемо відчути той самий освіжаючий вітер, який здуває тлін, і я хотів би сподіватися, що цки теж буде грати свою роль в цьому процесі. Проте його можна уподібнити двосічниму мечу. Це прекрасний прийом для суворих занять Кен-дзюцу, але він також може використовуватися зловмисно і неправильно. Цки слід використовувати для навчання, а не для знищення. Я використовую цки тільки в тому випадку, коли порушено камае мого супротивника і відкритий тільки центр. Іншими словами, коли противник піддається моєму семе, але закриває всі інші цілі, тобто повністю втрачає контроль над центром. Крім цього, я використовую цки лише тоді, коли мій противник втрачає всю свою волю до опору.

Інструкторам варто пробивати цки учневі, який завжди відступає назад, щоб дати йому зрозуміти, що він не захищає центр або, що йому слід докладати більше зусиль. Цей прийом слід використовувати, щоб звернути увагутому хто займається на якесь слабке місце, або для надання йому додаткових сил. Цки - дуже ефективний спосіб підкреслення слабкостей всякого роду. Крім цього, якщо говорити про розвиток характеру, то, нападаючи на центр і проводячи прямі фронтальні атаки (одночасно не дозволяючи супротивнику робити те ж саме), ви виконуєте завдання, що вимагає постійного підкреслення і виправлення, як ваших власних слабкостей, так і слабкостей противника, причому не тільки в плані Кен-дзюцу, але і відносно повсякденного життя. Кен-дзюцу часто підносять як засіб зміцнення характеру, і мені здається, що в такому випадку робота з центром повинна відігравати основну роль.

Чим сильніше ви контролюєте центр, тим більше зрілим можна вважати ваше Кен-дзюцу. Супроводжуватися це буде зменшенням числа зайвих рухів і ментальним загартуванням. Крім іншого, контроль центру служить відправною точкою багатьох прийомів, тому відпрацьовувати його треба знову і знову. Його можна уподібнити сонцю, навколо якого обертаються всі планети нашої системи. Думаю, що в Кен-дзюцу центр «сонячної системи» - це хват лівої руки. Якщо він слабкий, то ваш стиль Кен-дзюцу буде дуже нестабільний. Можна сказати, що ліва рука відображає стан вашої свідомості. Якщо ваша ліва рука йде в сторону, це не тільки означає порушення центру, а й те, що ви в розгубленості і вже не контролюєте ситуацію. В такому випадку можна сказати, що результат поєдинку вже вирішений.

Чесно кажучи, мені не відомі методи відпрацювання цки, подібні тим, що використовуються для відпрацювання мен, коте і до. Чи означає це, що вміння проводити цки з'являється само собою в процесі тренувань? Думаю, що ні. На мій погляд, на відпрацювання цки потрібно значно більше часу, ніж на відпрацювання інших технік. А говорю я це ось чому: в цки, більш ніж у всіх інших прийомах, необхідна повна стабільність ніг і стегон, їх готовність до зібраного відходу. Рух вперед слід починати з стегон і миттєво викидати вперед ліву ступню, щоб провести цки всім тілом. Людям, які звикли головою вперед кидатися в атаку на мен, це буде непросто зробити.  Необхідно мати на увазі ще й таке. Часто буває, що, проводячи цки, фехтувальник перестарається і вкладає дуже багато сили й завзяття в тичок, особливо сили рук. Цки виглядає досить просто, але насправді вимагає великої практики, перш ніж ви буде в змозі застосувати його на ділі.

Звичайно цки - прекрасний приклад сутемі-ваза (коли у виконання прийому повністю вкладаються душа і тіло), але це не означає, що цей прийом повинен бути самогубним. Сутемі - не азартна гра, а цки - не ставка в такій грі. Якби противник завмер на місці і попросив вас пробити йому цки, то, швидше за все, ваші шанси провести успішну атаку були б не такі великі, як якби він попросив пробити собі мен, коте або до. Цей приклад наочно ілюструє труднощі проведення цки, а також те, чому цей прийом вимагає великої практики. В Кен-дзюцу дуже важливо постійно оцінювати свій прогрес і те, чому у вас було погане чи хороше тренування. Такого роду самооцінка дуже важлива для просування в Кен-дзюцу.

Значення цки також повинно розглядатися крізь призму постійних тренувань. Роботу з центром слід починати не тоді, коли ваш прогрес остаточно зайде в глухий кут, а з самого початку, оскільки центр - одне з основоположних понять Кен-дзюцу і лише нападаючи на центр і захищаючи його, можна осягнути глибший сенс Кен-дзюцу. Я вважаю, що всі прийоми - як сікаке, так і одзі - грунтуються на роботі з центром. Як я вже говорив раніше, щоб успішно завершити цки відходом, необхідна сила нижньої частини тіла. Це, зокрема, означає, що відпрацювання цки є хорошим способом зміцнити ноги. Крім того, володіння прийомом цки грунтується на розумінні важливості центру. Це означає, що, можливо, було б чудово починати навчання базової техніки з цки. Відпрацювання цки може сприяти заставлянню міцного фундаменту для подальшої практики Кен-дзюцу. Однак, оскільки вважається, що небезпечно застосовувати цки на початківців, багато хто помилково вважають, що цки - дуже складний прийом, і вивчають останнім з усіх.

Вважається, що мен слід проводити паралельним рухом - як якщо б ви били цки, а цки - паралельним (напів) рухом, як якщо б ви били мен. Це можна вважати ідеалом. Беручи до уваги той упор, який робиться на правильне камае, нижню частину тіла і розуміння центру при проведенні цки, це прийом можна вважати (в межах розумного) прекрасною відправною точкою для Кейко

В яри-дзюцу (мистецтво фехтування на списах) є така приказка, «Секрет полягає не в ударі, а у відході». Те ж саме можна сказати і про цки в Кен-дзюцу. Як і в дзюкендо (штиковому бію), хороший цки повинен проводитися з використанням нижньої частини тіла і сильним духом як до, так і після удару  в горло. Можна часто зауважити, що дух атакуючого розсіюється в міру проведення прийому. Але підтримувати високий рівень концентрації і духу необхідно і під час відходу, після проведення цки. Раніше я вже зазначав, що утримування зансіна як під час атаки, так і після неї - необхідний захід, оскільки ви завжди перебуваєте під загрозою нападу. Проводячи цки, багато залишають ліву ногу позаду, що порушує їх поставу, викликаючи нахил тіла вперед. Це в свою чергу викликає відхилення Кенсен від мети. Все це - наслідок недостатніх тренувань, і навіть якщо такий цки потрапляє в ціль, завершити його відходом не вдається.

В цки також дуже важливі напрямок атаки і дистанція. Якщо говорити про рубаючі (ріжучі) удари, то якщо фехтувальник добре скористався наданою йому можливістю для атаки, удар може пройти, навіть якщо він недостатньо сильний або, наприклад, потрапив в ціль не зовсім точно. Але якщо цки навіть на зовсім небагато відхилився від мети, це вже скоріш за все ні. Повністю чи противник піддався тиску семе? Чи збирається він контратакувати? Здатність судити про все це, а також розуміти таймінг дуже важливо. Це дозволить скористатися відповідними можливостями для атаки. Найменша помилка у виборі моменту для атаки, прирече цки на невдачу. Помилка в таймінгу виразиться також у тому, що вам не вдасться зробити правильне теноучі (вичавлюючий рух), а в результаті ваш меч виявиться занадто низько, якщо противник рушить назустріч, або втратить стійкість, якщо противник відійде назад до того, як ви встигнете провести цки . Ідеальний цки є наслідком підпорядкування противника собі силою Кі і виконується природно і без всяких думок при появі першої ж можливості.

Олег Почигайло © 2024 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz