Школа бойових мистецтв "КАТОРІ"
Україна Івано-Франківськ
П`ятниця
19.04.2024
19:32
| RSSГоловна | Семе - пошук вразливостей
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1633

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лічильники
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Украинский портАл

Семе - пошук вразливостей


У пошуку вразливостей є явна і неявна "суки".

Говорячи простими словами, семе це пошук способу зламати захист камае, отримати перевагу над противником, завдяки чому з'являється можливість нанести ефективний удар. У кен-дзюцу часто кажуть: "спочатку переможи, потім нанеси удар" - ви повинні перемогти на стадії семе, перш ніж реалізувати атаку. Таким чином, те, як провокується рух противника, і той вплив, що ви можете зробити на його форму, і становить семе. Удар за рахунок везіння чи вдалого збігу обставин це не семе.

"Створювати можливість (кікай) для удару", означає динамічно і творчо шукати вразливості. Тобто, шукати зміни та дефекти в противнику. Це не пасивне очікування, це активна дія, поступальний процес провокування дефектів або змін.

Уразливість (суки) може бути вираженою, тобто має фізичну форму, наприклад фізичне погіршення камае, або не мати зовнішньої форми, наприклад внутрішня психологічна слабкість камае. Зовнішня форма і внутрішній дух це дві сторони однієї монети: зовнішня форма впливає на дух і навпаки, психологічний стан виражається у зовнішніх проявах.

Семе на практиці

Основні фактори, що дозволяють зруйнувати захисну камае противника, поставити себе в вигідну позицію для ефективного удару, тобто, основні фактори семе, наступні:

  •     Захоплення ініціативи духом (ки)
  •     Захоплення центру
  •     Вибір вигідної дистанції (Маай)

Захоплення ініціативи духом (ки)

У
кен-дзюцу часто використовується термін "кідземе" (семе за допомогою кі), він означає, що кі повинна текти крізь процес удару від камае до Дзансін. Можна навіть сказати, що кі становить суть кен-дзюцу. "Захоплення ініціативи за допомогою кі" включає в себе збереження "єдності свідомості, духу і техніки" (Див: Сін-кі-рьоку-ічі) починаючи з осанки, і продовжуючи постійним тиском "кідземе" на камае противника . Просто вдарити першим - не означає захопити ініціативу. Слідуючи повчанням "спочатку кі, потім техніка", навіть якщо ваша техніка слідує після дій супротивника, ваша кі повинна випереджати його, так, щоб зберігаючи ініціативу за допомогою кі, ви могли перехопити техніку противника і протистояти їй.

Крім того, "захоплення ініціативи за допомогою кі" пов'язане зі здатністю використовувати будь-яку можливість. Не можна точно пояснити, що означає "захоплення ініціативи за допомогою кі", це за межами того, що можна висловити словами. Тим не менш, можна пояснити "захоплення ініціативи за допомогою кі" як "концентрацію волі до перемоги", але не перемогу за рахунок удару, а перемогу у фазі попередньої удару: "домогтися переваги в кі" або "перемогти кідземе". Або ж як здатність приборкати дух противника і випередити, перекинути його своїм духом. Іншими словами, "придушити" або "збити" кі опонента, а потім скористатися його скутістю і розгубленістю. Тобто "захоплювати ініціативу за допомогою кі" означає не давати духу противника повністю сконцентруватися і приголомшити вас, це значить зберігати психологічний і фізичний контроль, що дозволяє скористатися будь-якою можливістю в ту саму мить, коли вона з'являється. У старі часи говорили "кі проникає навіть крізь камінь і залізо" (Чу Ши, неоконфуціанскій вчений, 1130-1200 р.р.), і "кі це більше ніж техніка чи принципи, це надприродна сила, яка панує над обома" (Негіші Шінтаро , фехтувальник кінця періоду Токугава, початок періоду Мейдзі).

"Захоплення ініціативи за допомогою кі" складно пояснити зрозумілими словами, у нього немає певної форми, це пізнається через досвід багатьох років наполегливих тренувань. Це досягається правильною стійкою, наповненням танден кі, утриманням цієї кі сильним кулаком лівої руки, і, входом в противника з концентрованою кі, яка протікає від лівої руки до кінчика сіная. За ефектом це близько до "удару противника животом" або "атаці самого центру противника вашим кі". Щоб зуміти захопити центр противника таким чином, ваш власний центр повинен бути наповнений кі до країв.


Захоплення центру

"Захоплення центру" означає напрям кінчика меча на центр противника, утримуючи при цьому кенсен противника поза вашим центром. Збереження контролю, захист свого центру, руйнування центру противника і відкриття його для атаки. Таке використання кі як "захоплення ініціативи за допомогою кі" і придушення духу противника складають фундамент "захоплення центру", ці дії кі матеріалізуються в рухах мечів.

В принципі, якщо ви направляєте кінчик меча на центр противника і рухаєтеся вперед, його меч буде витіснений з центру. Зайві рухи меча з використанням зап'ясть насправді роблять вашу позицію більш слабкою, навіть якщо ви рухаєтеся вперед. Хоча вплив на синай противника з різних напрямків (тиск вниз, збивши в сторону і т.п.) існує як частина семе, кі завжди повинна бути в основі цих дій: вони повинні розглядатися як технічне втілення "зарядженої" камае і потужних рухів тіла.

У будь-якому випадку, основа захоплення центру противника - це рух насиченою кі сфокусованою в сейка танден, тобто нижньою частиною живота, і напрям цієї кі з лівої руки через потужне камае з наміром пронизати центральну лінію супротивника вашим кенсеном.


Вибір вигідної дистанції (Маай)

Якщо дистанцію між вами і противником розділити навпіл, то простір між вашими руками і кінчиком меча це "ваше простір", а між руками і кінчиком меча супротивника "простір противника". "Ваше простір" це ваші бойові позиції, а "простір противника" - його бойові позиції. Якщо ви увірветься в "простір супротивника", тобто зламаєте його камае, ви опинитеся у вигідній позиції. З іншого боку, коли противник захоплює "ваше простір", ви опиняєтеся в небезпечному, пригніченому становищі. Таким чином, використання простору між вами і супротивником дає кожному з вас можливість змістити баланс поєдинку на свою користь, і, врешті-решт, домогтися перемоги.

Старе прислів'я говорить: "Нехай дистанція буде близькою для вас, але далекою для противника". Ці слова здаються суперечливими, враховуючи, що фізично вас розділяє одна дистанція. Однак, близькість дистанції насправді залежить від безлічі факторів, таких як настрій, впевненість, різниця технічних можливостей, стійка, і т.д. - Тобто від усіх чинників, які розвиваються в процесі тренування. Це не просто питання "кроку вперед". Дистанція стискається, якщо увагу сфокусовано на лівому стегні і лівій руці.


Сан-саппо

Явище семе можна узагальнити за допомогою такої важливої ​​ідеї як "сан-саппо". Вона описує три способи перебороти противника, шляхом "убивства кі", "вбивства меча" і "вбивства вадза". "Вбити кі" означає зламати противника силою своєї волі і атакувати негайно, як тільки він дасть слабину. Таким чином можна "захопити" його меч і запобігти його атаці.

"Вбивство меча", якщо говорити просто, це збереження кенсена на центральній лінії противника, тобто перешкоджання йому захопити ваш центр. У боротьбі за контроль центру ви можете видавлювати, збивати, відхиляти, закручувати меч противника. "Вбиваючи меч" таким чином ви можете привести противника в замішання і позбавити можливості виконати техніку. Щоб це стало ефективним, необхідно підтримувати постійну готовність атакувати
уразливість, яка з'явилася в будь-який момент, і використовувати для цього все тіло, а не тільки руки, за допомогою яких ви керуєте мечем противника.

"Вбивство вадза" це придушення противника в той самий момент, коли він збирається почати атаку, це означає рішуче атакувати на випередження, не дозволяючи йому завершити вадза. Якщо техніка противника виявляється неефективною, він буде змушений захищатися, що вплине на його атакуючий намір і позбавить його можливості вільно діяти.

Ці три компоненти, які разом називають сан-саппо, не слід сприймати окремо. Потрібно розуміти, що якщо ви "вбиваєте" один із трьох, то два інших також будуть знищені. Більше того, вбиваючи кі, меч і вадза, ви насправді "вбиваєте стійку" противника, а це значить, що він не зможе ні захиститися ні атакувати.


Проблема "сен" і "го"

Пояснення сен і го

"Якщо ви володієте ініціативою (сен) ви контролюєте противника, якщо ви занадто повільні, він буде контролювати вас". Завжди бути готовим атакувати, утримувати ініціативу і використовувати будь-яку можливість вкрай важливо, так як пасивна позиція зробить вас "наздоганяючим". Атака в той момент, коли ви бачите намір противника атакувати вас, називається в кен-дзюцу "захоплення сен". Існує три сен: "сен-сен-но-сен" (на випередження), "сен" (одночасно) і "го-но-сен" (після). Всі разом вони відносяться до "міцу-но-сен". Три сен невіддільне пов'язані з процесом і результатом обміну вадза, і психологічною взаємодією в сутичці. Техніка не може бути виконана вірно, якщо спочатку ви вирішуєте який сен використовувати. Замість цього ви завжди повинні бути готові вдарити зі всеохоплюючим наміром захопити Сен. Виконана так вадза буде реалізована за одним з трьох сен природним чином. Говорячи конкретніше, кожен сенмає певні властивості:

Сен-сен-но-сен

  •     Обидва супротивника перебувають на правильній дистанції з рішенням атакувати один одного (прийняти рішення атакувати це перший "сен")
  •     Ваш противник виявляє намір атакувати (прояв наміру атакувати це другий "сен")
  •     Миттєво розпізнавши початок атаки противника, негайно контратакувати, випереджаючи його рух (атака випереджальна другий "сен" це ваш сен (но-сен))
Противник вирішує атакувати (перший сен у сен-сен-но-сен), це рішення виражається в початку удару (другий сен), який пригнічується вашої контратакою, яка випереджає другий сен. Оскільки ви насправді атакуєте, це також називається "какари-но-сен". У технічному арсеналі це представлено техніками дебай (дегашіра) вадза.


Сен

  •     Ваш противник бачить вразливість і починає атаку
  •     Атакуйте противника до того як його атака увінчається успіхом

Це також називають "тай-но-сен" (сен, який протистоїть), цей сен представлений такими техніками як нукі-вадза, суріаге-вадза, каеші-вадза і так далі. Іншими словами, атака противника вже розпочалася, але вона не досягає успіху, оскільки на півдороги ви реалізуєте контратаку.


Го-но-сен

  •     Ваш противник бачить вразливість і починає атаку
  •     Збийте меч противника і контратакуйте як тільки його техніка блокована і атака пригнічена.

Оскільки тут ви чекаєте атаки противника перш ніж почати свою, це також називають "тай-но-сен" (очікуючий сен), і до цієї категорії відносяться техніки учи-отоші.

У протистоянні з противником процес, який призводить до атаки можна описати так: зміна в свідомості -> прояв кі -> зміна форми -> вадза. У сен-сен-но-сен удар наноситься інтуїтивно в момент "зміни у свідомості" або в момент "прояву кі", і може бути описаний як "удар в свідомість свідомістю", "удар відчуттями по відчуттях" або "атака передчуття". Атака сен-сен-но-сен це вищий рівень вадза. Атаки "сен" відбуваються в момент "зміни форми", їх зміст в "атаці початку техніки". "Го-но-сен" виникає в кінці, коли вадза пригнічується в самій точці завершення і повертається відповідною технікою. Незважаючи на те, що різні "сен" і виникаючі при цьому можливості для удару можуть бути описані в термінах такого процесу, важливо завжди шукати можливість захопити ініціативу і бути готовим атакувати першим. Тільки так міцу-но-сен стане результативною вадза.


Кен-тай-ічі

"Кен-тай-ічі" можна описати як нероздільну комбінацію атаки і захисту. Кен відноситься до нападу, а тай до захисту. Ця ідея також зветься "кен-чу-тай" (атака всередині захисту) і "тай-чу-кен" (захист всередині атаки). Такано Сасабуро в "Кендо" детально описує цю концепцію.

Блокуючи, відбиваючи, парируючи, збиваючи, ви повинні продовжувати дію атакою. Атакуючий меч це одночасно і захищаючий меч. Захист потрібний для атаки, а атака формує захист ... В атаці завжди є очікування, і є атака в очікуванні ... Атака з таймінгом сен-сен-но-сен і перемога до того як противник зможе почати атаку це вищий рівень. Але можна перемогти противника ухиляючись, парируючи, і контратакуючи. Також можна отримати перемогу "розбивши" атаку противника або зробивши її неефективною з таймінгом го-но-сен.

Такано каже, що між рухами не повинно бути ніяких пауз. Більш того, якщо ви просто думаєте про свою атаку, вам буде складно контратакувати ефективно. І навпаки, чекаючи атаки противника, ви не зможете миттєво зреагувати своєю атакою на відкриту вразливість. Іншими словами, ви не повинні бути стурбовані ні атакою ні очікуванням, вони повинні бути об'єднані. Звідси виникає суперечливе, на перший погляд, висловлювання: "Не йдіть вперед, не йдіть назад, не стійте на місці".

Олег Почигайло © 2024 e-mail: olegp_if@mail.ru Сайт створено у системі uCoz